Maciej Czerniak

Nadchodzi „Wielki Brat”, czyli totalna lustracja majątków

Autorem projektu ustawy o jawności życia publicznego jest Mariusz Kamiński. Projekt trafił już do Komitetu Stałego RM. Fot. Piotr Smoliński Autorem projektu ustawy o jawności życia publicznego jest Mariusz Kamiński. Projekt trafił już do Komitetu Stałego RM.
Maciej Czerniak

Ustawa o jawności życia publicznego teoretycznie ma dotyczyć urzędników państwowych i samorządowych. Ale praktycy ostrzegają, że prześwietlony może zostać każdy.

To jedna z najważniejszych ustaw, jakie procedowane są w Sejmie. Dlaczego? Choćby z tego powodu, że jej projekt - zmieniany kilkukrotnie w ciągu ostatnich miesięcy - spotkał się z ostrymi komentarzami specjalistów.

- Najistotniejszym problemem jest obecnie nieuzasadniona, niekonstytucyjna i niezgodna ze standardami międzynarodowymi ingerencja w prawo do ochrony życia prywatnego i autonomii informacyjnej jednostki poprzez publikację oświadczeń majątkowych w Biuletynie Informacji Publicznej udostępnianym w internecie - zaznacza Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Chodzi o projekt ustawy o jawności życia publicznego. Jego autorem jest Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych. Projekt przeszedł już konsultacje publiczne i opiniowanie, obecnie oczekuje na rozpatrzenie przez Komitet Stały Rady Ministrów. Ustawa zakłada konieczność ujawniania oświadczeń majątkowych w internecie (czyli po prostu dochodów) w ustawie jest mowa o tym, że dotyczy to funkcjonariuszy publicznych. Obecnie obowiązki ujawniania majątków regulują osobne ustawy, np. ta o sądach z 2016 roku, na mocy której każdy może sprawdzić w internecie, ile zarobił dany sędzia. Inna ustawa analogicznym obowiązkiem obejmuje posłów i senatorów.

Eksperci ostrzegają przed masową lustracją obywateli. Jakie mogą być skutki wprowadzenia ustawy? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.