Nadchodzą ciężkie czasy dla palaczy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Holod
Szymon Szadkowskiredakcja@polskatimes.pl

Nadchodzą ciężkie czasy dla palaczy

Szymon Szadkowskiredakcja@polskatimes.pl

Rząd przyjął drakońską ustawę, w myśl której znikną ze sprzedaży m.in. tytoń do samodzielnego skręcania oraz papierosy smakowe.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych przedłożony przez ministra zdrowia. Zmiany w obecnych przepisach są niezbędne, bo 20 maja 2016 r. wchodzi w życie dyrektywa UE dotycząca wyrobów tytoniowych. Nowela wdraża właśnie unijne dyrektywy. Zgodnie z nowymi przepisami popularne mentole będą do kupienia jeszcze przez pięć lat. Będzie też zakaz stosowania tzw. informacji o wyrobach tytoniowych w punktach ich sprzedaży, ponieważ była ona wykorzystywana do obchodzenia zakazu reklamy.

Bardzo mocno zostanie ograniczony dostęp do e-papierosów. W dodatku resort finansów rozważa objecie ich akcyzą, co znaczne podniosłoby ich ceny. Do tej pory sprzedaż produktów tych objęta jest jedynie podatkiem VAT. W przyjętej przez rząd ustawie zapisano zwiększony, specjalistyczny nadzór nad obrotem e-papierosami. Papierosy elektroniczne, podobnie jak tradycyjne, nie będą mogły być palone w miejscach publicznych, np. na przystankach autobusowych, w szpitalach, szkołach, lokalach gastronomicznych. E-papierosy także zostaną objęte zakazem reklamy. Ich producenci i importerzy nie będą mogli sponsorować imprez sportowych, kulturalnych, oświatowych i zdrowotnych. Zakazane będzie detaliczne sprzedawanie i kupowanie przez internet e-papierosów i płynów z nikotyną do nich, zarówno w kraju, jak i za granicą. Na opakowaniach papierosów elektronicznych zostanie zamieszczona informacja o wszystkich zawartych w nich składnikach i ich ilościach oraz pojawi się odpowiednie ostrzeżenie zdrowotne. Obecnie około 1,8 mln Polaków pali e-papierosy. W nowych przepisach przewidziano zakaz sprzedaży e-papierosów lub pojemników z płynem zawierającym nikotynę osobom, które nie ukończyły 18 lat. W sklepach trzeba będzie umieścić w widocznym miejscu informację: „Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18”. Koszty leczenia palaczy wynoszą około 18 mld zł rocznie, natomiast koszty niemedyczne, np. mniejsza wydajność w pracy, to około 15 mld zł rocznie.

Autor: Szymon Szadkowski

Szymon Szadkowskiredakcja@polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.