Nad przedszkolem nr 2 w Lipnie wiszą ciemne chmury

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Renata Kudeł renata.kudel@pomorska.pl

Nad przedszkolem nr 2 w Lipnie wiszą ciemne chmury

Renata Kudeł renata.kudel@pomorska.pl

Wrócił pomysł na likwidację przedszkola w łączniku na osiedlu Sikorskiego. - Jak to się ma do prorodzinnego programu rządu? - pytają rodzice.

Przedszkole miejskie nr 2 na osiedlu Sikorskiego jest nieduże. W sumie dla pięćdziesięciorga przedszkolaków. Ale w ubiegłorocznym naborze nie było tylu chętnych, więc w placówce jest teraz 41 dzieci.

- Słyszałem o tym, że podczas jutrzejszej sesji ma być dyskusja i głosowanie o zamiarze likwidacji przedszkola - mówi lipnowianin, nasz Czytelnik (imię i nazwisko znane redakcji). - Czy dlatego, że przedszkole jest małe? Rodzice chwalą sobie takie miejsca - mówi mężczyzna. - Sam jestem dziadkiem, mam wnuczki w innej placówce, ale tej jest mi żal, bo słyszałem o niej dobre opinie. Trwa „Rok Rodziny”, prorodzinny jest nasz nowy rząd. A tutaj takie posunięcia - twierdzi Czytelnik, który prosi o interwencję. - Nie lepiej byłoby poczekać na to, jak ostatecznie model oświaty sprawdzi się w życiu i dopiero wówczas podejmować decyzje? Likwidować jest łatwo, ale odtwarzać - dużo trudniej.

- Rzeczywiście, w programie jutrzejszego posiedzenia rady miejskiej jest punkt dotyczący zamiaru likwidacji przedszkola numer dwa - mówi Renata Gołębiewska, sekretarz miasta Lipno. - Ta sprawa była już podnoszona podczas jednej sesji trzy lata temu, ale wówczas radni byli przeciw likwidacji.

Za tym, żeby przedszkole zniknęło z oświatowej mapy miasta przemawia, zdaniem sekretarz miasta, kilka czynników. Przede wszystkim niski nabór. - Być może to efekt niefortunnej lokalizacji czy braku placu zabaw - mówi Renata Gołębiewska. Argumentem mają być także pieniądze. Roczny koszt ut-rzymania tego małego przedszkola to ponad pół miliona złotych. Utrzymanie jednego dziecka w „dwójce” to koszt 997 zł miesięcznie, podczas gdy w „czwórce”, na tym samym osiedlu (to przedszkole dla 125 dzieci), wynosi 620 zł miesięcznie.

- Bierzemy też pod uwagę fakt, że miasto się starzeje - mówi Renata Gołębiewska.

W 2013 r. urodziło się w Lipnie 133. dzieci, w ub. roku - 138. Lipno się wyludnia - nie ma już nawet 14 tys. mieszkańców. Przedszkolom miejskim - których są trzy - rośnie niepubliczna konkurencja. W Lipnie jest obecnie pięć takich placówek. Jak wieść niesie, wkrótce ma powstać kolejna.

Renata Kudeł renata.kudel@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.