Nad jakością mebli ogrodowych w Polsce trzeba popracować [infografika]

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Katarzyna Paczewska

Nad jakością mebli ogrodowych w Polsce trzeba popracować [infografika]

Katarzyna Paczewska

- Kupiliśmy ostatnio stół i krzesła do ogrodu. Wykonanie i instrukcja z angielskimi opisami nie zachwyciły - mówi pan Andrzej z Bydgoszczy.

Odpowiednio dobrane meble potrafią ozdobić każdy balkon, taras, altankę i ogród. Natomiast dzięki dodatkowym funkcjom niektórych z nich możesz je zabrać ze sobą również na kemping.

Inspekcja Handlowa postanowiła przyjrzeć się im bliżej. Niedawno Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował wyniki kontroli, które odbyły się w drugim kwartale 2016 r. i objęły 75 przedsiębiorców z ośmiu województw.

30 proc. do poprawki

Inspektorzy sprawdzili w sumie 338 mebli ogrodowych. Zastrzeżenia wzbudziło 30 procent z nich. A dokładniej wady produkcyjne, które mogą zagrażać bezpieczeństwu konsumentów, dotyczyły 4 procent (14 partii).

- Głównym problemem były ostre, wystające elementy i zadziory - wyjaśnia Justyna Piskorek z UOKiK. - Przykładowo: kontrolerzy zakwestionowali jedną partię krzeseł ogrodowych ze względu na brak zaślepek w otworach metalowych elementów, natomiast inną ze względu na szczeliny w elementach drewnianych siedzisk.

- 26 procent (88 partii) mebli ogrodowych było źle oznakowanych. Przewinienia przedsiębiorców dotyczyły najczęściej braków w instrukcjach użytkowania, oznaczeniach produktów oraz niekompletnych danych - podaje Piskorek.Inspekcja Handlowa miała również zastrzeżenia do dziewięciu partii mebli z powodu braku polskiej instrukcji użytkowania.
Jak podaje UOKiK, wyniki przeprowadzonej kontroli, w kwestii oznakowania, są bardzo zbliżone do tych z poprzednich lat.
W wyniku działań Inspekcji Handlowej większość przedsiębiorców wyeliminowała nieprawidłowości podczas kontroli lub bezpośrednio po niej.

W nieco ponad 1/5 partii mebli ujawniono uchybienia oznakowania. Najwięcej ich dotyczyło niekompletnych zapisów w instrukcjach.

Kupujesz? Pamiętaj

- Gdy nabywasz meble ogrodowe, zawsze czytaj instrukcję użytkowania, która powinna być napisana w języku polskim - radzi Justyna Piskorek. - Znajdziesz w niej wskazówki dotyczące montażu mebli ogrodowych, zasady konserwowania oraz dowiesz się, czy możesz ich używać na przykład na kempingu.

- Sprawdź, czy elementy mebli, z którymi masz bezpośredni kontakt podczas użytkowania, są odpowiednio wykończone, czy nie mają ostrych krawędzi lub zadziorów, które mogłyby spowodować skaleczenie - dodaje ekspertka. - Zwróć również uwagę na to, czy wystające elementy i ostre zakończenia mają odpowiednie zaślepki i osłony.

Przydatne kontakty

W razie wątpliwości co do bezpieczeństwa czy jakości produktu skontaktuj się z:

Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.