Nabór do bydgoskich szkół podstawowych. Rodzicu, potwierdzić wolę nauki dziecka można na kilka sposobów

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Zgiet/Zdjęcie ilustracyjne
Małgorzata Pieczyńska

Nabór do bydgoskich szkół podstawowych. Rodzicu, potwierdzić wolę nauki dziecka można na kilka sposobów

Małgorzata Pieczyńska

Do 16. kwietnia rodzice dzieci ubiegających się o przyjęcie do klas I w bydgoskich szkołach podstawowych mają czas na potwierdzenie woli nauki. Sprawdziliśmy, jak mogą dostarczyć dokumenty w sytuacji, gdy szkoły są zamknięte.

W miniony piątek (3. kwietnia) opublikowane zostały listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do podstawówek. By podczas epidemii koronawirusa ułatwić zadanie rodzicom, resort edukacji wprowadził nowelizację przepisów dotyczących, m.in. zasad publikacji list. Teraz mogą one być podane do publicznej wiadomości także na stronach internetowych szkół.

List, e-mail lub do skrzynki

- Ponadto każdy rodzic lub opiekun prawny, który podał we wniosku adres e-mail, otrzymał powiadomienie czy dziecko zostało zakwalifikowane do wybranej szkoły, czy też nie - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Na potwierdzenie woli jest czas do 16. kwietnia. Jeśli z uwagi na ograniczenie funkcjonowania szkół niemożliwe jest dostarczenie dokumentu bezpośrednio do szkoły, można to np. przesłać drogą elektroniczną na adres placówki, w której dziecko zostało zakwalifikowane do przyjęcia, skan lub zdjęcie potwierdzenia woli podpisane oryginalnie przez osoby uprawnione, lub przesłać oryginał potwierdzenia woli zwykłą pocztą na adres szkoły.

Na potwierdzenie woli jest czas do 16. kwietnia

W SP nr 35 od września mają być utworzone dwie klasy I.
- Listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych wywiesiliśmy na drzwiach głównych szkoły - mówi Aleksandra Gulbinowicz-Kotowska, dyrektorka placówki. - Zamieścimy je też na naszej stronie internetowej. U nas z potwierdzeniem woli nie było kłopotu. Rodzice zareagowali błyskawicznie i wszyscy to już zrobili. Przyjęliśmy czworo dzieci spoza rejonu. Maksymalnie w klasie I może być 25 osób. Jeśli w ciągu nowego roku szkolnego dołączyłyby do każdej z nich po dwie osoby z rejonu, to je przyjmiemy. Gdy będzie ich więcej, to wówczas po uzgodnieniu z ratuszem, trzeba by utworzyć kolejny oddział i przydzielić do niego uczniów. Na razie w każdej z klas I mamy po 19 uczniów i jeszcze 8 wolnych miejsc dla uczniów z rejonu.

Próby sprawnościowe później

W SP nr 32 listy dzieci zakwalifikowanych umieszczone zostały na stronie internetowej placówki.

- Otworzymy cztery klasy pierwsze - mówi Arletta Popławska, dyrektorka SP nr 32. - Skan potwierdzenia woli można przesłać do szkoły na maila lub przesłać zdjęcie pisma na wskazany przez nas numer telefonu. Można to też zrobić za pośrednictwem poczty lub po prostu wrzucić taki wypełniony druk do skrzyni przy wejściu głównym do naszej szkoły. Dwa razy w tygodniu wybieramy pocztę. Spoza rejonu przyjęliśmy 10 dzieci, choć chętnych było więcej. Musieliśmy jednak jeszcze zostawić 8 wolnych miejsc dla uczniów z naszego obwodu.

Podobne rozwiązanie zastosowano w SP nr 63. Tu od września powstanie pięć klas I.

- Jedna z nich miała być klasą sportową pływacką - mówi Przemysław Kotłowski, dyrektor szkoły. - Chętnych zgłosiło się sporo, ale z uwagi na to, że nie było możliwości przeprowadzenia próby sprawnościowej, więc na razie mamy pięć klas ogólnodostępnych. Liczymy jednak, że testy odbędą się w późniejszym terminie. Zrobimy wtedy dodatkowy nabór i jedną z klas I przekształcimy właśnie w klasę pływacką. Na razie kandydaci z naszego obwodu ubiegający się o miejsce w klasie sportowej widnieją na liście jako niezakwalifikowani, ale zajmują obecnie miejsca w klasach ogólnodostępnych. Dzieci z rejonu musimy przyjąć.

Brak potwierdzenie woli w terminie do 16. kwietnia (godz. 16) jest równoznaczny z rezygnacją z miejsca w danej placówce, gdzie dziecko zostało zakwalifikowane.

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.