Na zmiany we włocławskim MPK jeszcze poczekamy. Najpierw audyt

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Justyna Trawczyńska

Na zmiany we włocławskim MPK jeszcze poczekamy. Najpierw audyt

Justyna Trawczyńska

Drobne zmiany w rozkładach jazdy nie pomogą miejskiej komunikacji, dlatego w ratuszu zapadła decyzja o dokładnym zbadaniu usług MPK.

Na zmniejszenie liczby rodzajów biletów MPK we Włocławku jeszcze poczekamy. Uchwała w tej sprawie miała pojawić się jeszcze w tym roku, jednak władze urzędu miasta zmieniły zdanie. Dlaczego? Postanowiono zająć się miejską komunikacją kompleksowo. Wyjątkowo bogata oferta biletów to tylko jeden z problemów miejskiego przewoźnika we Włocławku.

Biletów mamy dużo. Można się pogubić

Przy 19 liniach autobusowych mamy aż 14 rodzajów biletów! Sprawia to kłopot nie tylko przyjezdnym, ale i rodowitym mieszkańcom Włocławka.

Przy 19 liniach autobusowych jest aż 14 rodzajów biletów!

Przypomnijmy, że w naszym mieście obowiązuje bilet do 15 minut jazdy w trzech wersjach: normalnej, ulgowej i studenckiej, powyżej 15 minut także trzy możliwości. Jeszcze inny bilet musi nabyć pasażer, który chce pojechać do Wieńca (2,6 zł), inny do Modzerowa (3,5 zł), jeszcze inny do Świętosławia (3,2 zł), i kolejny w przypadku jazdy do Gąbinka (3,4 zł). Co ciekawe, autobusy jeżdżące poza granice administracyjne miasta nie mają biletów ulgowych dla uczniów, dlatego choć ustawowo przysługuje im zniżka muszą kupować bilet normalny. Osoby przygotowujące ten bogaty wachlarz biletów chyba o nich zapomnieli.

Drugi problem to częstotliwość kursowania autobusów. Choć urząd miasta regularnie stara się zmieniać rozkłady jazdy to nadal mieszkańcy mają zastrzeżenia do częstotliwości kursowania autobusów. Drobne korekty nie przynoszą oczekiwanych skutków.

Zaplanowano audyt miejskiej komunikacji

Dlatego na przyszły rok zaplanowano kompleksowy audyt komunikacyjny, który zajmie się problemami zarówno biletów, kursów i linii autobusowych.

- Widzimy potrzebę zmian w MPK - mówi Bartłomiej Kucharczyk, rzecznik prezydenta miasta. - Planujemy dokładnie zbadać problem komunikacji i wtedy podjąć stosowne kroki.

Szczegółowe wyniki poznamy prawdopodobnie jesienią przyszłego roku, wtedy też zostaną wprowadzone zmiany w miejskiej komunikacji.

To wyniki audytu odpowiedzą na pytania: czy ilość biletów jest za duża, czy autobusy jeżdżą z odpowiednią do potrzeb mieszkańców częstotliwością, czy powinno pojawić się więcej autobusów w niedziele i święta, czy ilość linii autobusowych jest wystarczająca?

Justyna Trawczyńska

Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku dziennikarstwo, public relations. Pracę w charakterze dziennikarza rozpoczęłam po ukończeniu studiów. Specjalizuję się w tematach społecznych. Z Gazetą Pomorską jestem związana od 2014 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.