Na wsi brakuje pierwszaków

Czytaj dalej
Fot. Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis

Na wsi brakuje pierwszaków

Aleksandra Pasis

Sytuacja jest trudna. W Świeciu nad Osą i Słupie nie zapisano żadnego dziecka do pierwszej klasy.

Nabór do gminnych podstawówek okazał się bardzo kiepski. W większości klasy będą liczyły po kilkoro maluchów.

- Mamy zapisanych sześcioro uczniów - mówi Katarzyna Chojnacka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Linowie (gm. Świecie nad Osą). - Część zajęć po prostu połączymy z drugoklasistami.

- Nie będzie pierwszej klasy w Zespole Szkół i Placówek - mówi Ireneusz Maj, wójt Świecia nad Osą. - Sytuacja jest trudna, ponieważ będziemy musieli dokładać ogromne pieniądze do funkcjonowania szkół. Subwencja oświatowa z pewnością nie pokryje wszystkich wydatków.

Winny niż demograficzny

Podobnie jak w Świeciu nad Osą, również w gm. Gruta we wsi Słup najprawdopodobniej nie będzie pierwszej klasy. Z powodu niżu demograficznego nie zostało zapisane tam żadne dziecko.

W pozostałych podstawówkach w tej gminie nabór też był słaby. W Boguszewie zapisano - 4 maluchów, w Plemiętach - 6, w Grucie - 3, a w Nicwałdzie - 10.

Jak informuje Renata Kurkus z Urzędu Gminy Gruta, o tym jak będzie wyglądała organizacja nauczania w tych szkołach wiadomo będzie za kilka dni

Belfrowie nie stracą pracy

- W związku ze słabym naborem do pierwszych klas, nie przewidujemy zwolnień nauczycieli - informuje z kolei burmistrz gminy Łasin, Rafał Kobylski.

Tutaj w sumie do czterech podstawówek zapisano 50 dzieci. Najmniej do Zawdy - 5 i Wydrzna - 6. - W Szkole Podstawowej w Łasinie powstaną dwie klasy - mówi burmistrz Kobylski.

Choć rekrutacja nie wypadła też dobrze w gm. Rogóźno, to w dwóch podstawówkach na terenie gminy pierwsze klasy zostaną utworzone. - Mamy trójkę 7-latków i piątkę 6-latków - mówi Jacek Murawski, dyrektor SP w Białochowie.

Tylko jedno dziecko zostało zapisane do pierwszej klasy we wsi Sosnówka (gm. Grudziądz). - Najprawdopodobniej będzie przeniesione do Zespołu Szkół w Rudzie - mówi Jacek Zyglewicz, kierownik referatu oświaty w gm. Grudziądz.

Radzyń ma jedną szkołę

Jedynie w Radzyniu Chełmińskim nie ma co narzekać na nabór, a to za sprawą działającego tylko jednego zespołu szkół w całej gminie. - Utworzymy dwie pierwsze klasy. Sześciolatków i siedmiolatków - mówi burmistrz Krzysztof Chodubski. - W każdej będzie około 20 uczniów.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.