Na wsi brakuje pierwszaków

Czytaj dalej
Fot. Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis

Na wsi brakuje pierwszaków

Aleksandra Pasis

Sytuacja jest trudna. W Świeciu nad Osą i Słupie nie zapisano żadnego dziecka do pierwszej klasy.

Nabór do gminnych podstawówek okazał się bardzo kiepski. W większości klasy będą liczyły po kilkoro maluchów.

- Mamy zapisanych sześcioro uczniów - mówi Katarzyna Chojnacka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Linowie (gm. Świecie nad Osą). - Część zajęć po prostu połączymy z drugoklasistami.

- Nie będzie pierwszej klasy w Zespole Szkół i Placówek - mówi Ireneusz Maj, wójt Świecia nad Osą. - Sytuacja jest trudna, ponieważ będziemy musieli dokładać ogromne pieniądze do funkcjonowania szkół. Subwencja oświatowa z pewnością nie pokryje wszystkich wydatków.

Winny niż demograficzny

Podobnie jak w Świeciu nad Osą, również w gm. Gruta we wsi Słup najprawdopodobniej nie będzie pierwszej klasy. Z powodu niżu demograficznego nie zostało zapisane tam żadne dziecko.

W pozostałych podstawówkach w tej gminie nabór też był słaby. W Boguszewie zapisano - 4 maluchów, w Plemiętach - 6, w Grucie - 3, a w Nicwałdzie - 10.

Jak informuje Renata Kurkus z Urzędu Gminy Gruta, o tym jak będzie wyglądała organizacja nauczania w tych szkołach wiadomo będzie za kilka dni

Belfrowie nie stracą pracy

- W związku ze słabym naborem do pierwszych klas, nie przewidujemy zwolnień nauczycieli - informuje z kolei burmistrz gminy Łasin, Rafał Kobylski.

Tutaj w sumie do czterech podstawówek zapisano 50 dzieci. Najmniej do Zawdy - 5 i Wydrzna - 6. - W Szkole Podstawowej w Łasinie powstaną dwie klasy - mówi burmistrz Kobylski.

Choć rekrutacja nie wypadła też dobrze w gm. Rogóźno, to w dwóch podstawówkach na terenie gminy pierwsze klasy zostaną utworzone. - Mamy trójkę 7-latków i piątkę 6-latków - mówi Jacek Murawski, dyrektor SP w Białochowie.

Tylko jedno dziecko zostało zapisane do pierwszej klasy we wsi Sosnówka (gm. Grudziądz). - Najprawdopodobniej będzie przeniesione do Zespołu Szkół w Rudzie - mówi Jacek Zyglewicz, kierownik referatu oświaty w gm. Grudziądz.

Radzyń ma jedną szkołę

Jedynie w Radzyniu Chełmińskim nie ma co narzekać na nabór, a to za sprawą działającego tylko jednego zespołu szkół w całej gminie. - Utworzymy dwie pierwsze klasy. Sześciolatków i siedmiolatków - mówi burmistrz Krzysztof Chodubski. - W każdej będzie około 20 uczniów.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.