Na większe zmiany trzeba zaczekać

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(ml)

Na większe zmiany trzeba zaczekać

(ml)

W budżecie miasta są fundusze na osiedlowy parking w Toruniu. Prace budowlane rozpoczną się być może latem.

W Toruniu, w pobliżu skrzyżowania ulicy Chełmińskiej z Grudziądzką jest osiedle budynków wielorodzinnych z cegły z lat 50. i 60. Trudno się tamtędy poruszać. Zarówno pieszym, jak i zmotoryzowanym.

W nawierzchniach jezdni są dziury, które niszczą buty i samochody. Chodniki powyszczerbiane do granic możliwości. Ani jedne, ani drugie nie były jeszcze nigdy remontowane. W nocy jest szczególnie niebezpiecznie, bo brakuje jakiegokolwiek oświetlenia, o czym już pisaliśmy.

- Kilka razy na tych kocich łbach się przewróciłam - denerwuje się mieszkanka osiedla. - Podobnie moje sąsiadki. Muszę robić rundę dookoła, żeby dojść do sklepiku.

Narzekają też inni użytkownicy, nie tylko zresztą lokatorzy.

- Słyszałem, że ma tu być zrobiony chociaż parking. Czy to prawda? Jeśli tak, to czy będą zamontowane parkometry?- pyta nasz Czytelnik. - Przydałyby się, bo parkują tu osoby, które załatwiają coś w centrum. Potem dla mieszkańców osiedla i ich gości nie ma wolnego miejsca.

Z racji usytuowania, w samym centrum miasta, pomiędzy newralgicznymi punktami, przemieszcza się tędy każdego dnia setki ludzi.

Są to i osoby robiące zakupy na targowisku, pasażerowie autobusów jak i lokatorzy. Mieszkańcy osiedla wielokrotnie zgłaszali do magistratu prośby, by zajęto się tą częścią Torunia. Jest przecież prawie w sercu miasta. Było nawet kilka spotkań.

Mieszkania na osiedlu należą do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i wspólnot mieszkaniowych. Część osiedla podlega Spółdzielni Mieszkaniowej Kopernik.

Wydział Gospodarki Komunalnej UMT ogłosił jesienią konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Odrodzenia, Grudziądzką i Legionów, ale tylko tego, który należy do gminy.

Wybrany został wykonawca koncepcji. Wartość szacunkowa zagospodarowania terenu nie przekracza 30 tysięcy euro, dlatego nie trzeba było organizować przetargu, koszt samej koncepcji, to około 3 tysiące.

- Koncepcja jest sporządzona, ale na razie w tej sprawie to wszystko w tym roku. Jest zrobiony pierwszy krok do zmiany. Potem potrzebny będzie projekt - zaznacza Rafał Stawiarski, inspektor z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

- To, jeśli chodzi o zagospodarowanie terenu na tym osiedlu. Natomiast w tegorocznym budżecie miasta są zarezerwowane pieniądze na budowę parkingu osiedlowego koło garaży. Droga dojazdu od ulicy Legionów. Przeznaczono na ten cel 200 tysięcy złotych.

W budżecie Torunia wyszczególniono, że chodzi o miejsca parkingowe, drogę manewrową, chodniki, infrastrukturę techniczną, w tym kanalizację deszczową. Mowa jest też o oświetleniu.

Kiedy zaczną się prace przy budowie parkingu?

- Trudno powiedzieć. Prawdopodobnie latem - dodaje Rafał Stawiarski, który przyznaje, że nie ma pewności, ale prawdopodobnie nie będzie tam jednak parkometrów, ponieważ jest to przecież parking osiedlowy.

Autor: (ml)

(ml)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.