Na wątrobę czeka 11 pacjentów

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec
Hanka Sowińska

Na wątrobę czeka 11 pacjentów

Hanka Sowińska

„Jurasz” dostał od NFZ pół miliona na przeszczepianie tego organu. Wystarczy na dwie operacje.

O tym, że Szpital Uniwersytecki nr 1 w Bydgoszczy będzie ósmym w kraju ośrodkiem przeszczepiania wątroby, wiadomo od ponad roku.

W lutym ub.r. „Pomorska” pisała, że do pierwszego zabiegu może dojść jesienią. Tak się nie stało. Kolejny termin - przełom lutego i marca tego roku - też okazał się przedwczesny.

23 października 2015 r. minister zdrowia wydał - na 5 lat - pozwolenie „na przechowywanie i przeszczepianie wątroby od dawców zmarłych, w ramach działalności Katedry Chirurgii Ogólnej i Transplantologii” (informacja ta znajduje się na stronie „Poltransplantu”).

- Czekamy na rozruch ośrodka. Klinika jest przygotowana - ma odpowiednią kadrę i sprzęt. Jest też umowa z NFZ - zapewniała nas przed dwoma dniami Marta Laska, rzeczniczka prasowa „Jurasza”.

Informację o podpisaniu kontraktu wartego 553 956 zł potwierdza Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa wojewódzkiego oddziału NFZ w Bydgoszczy.

- Lada chwila umowa powinna już dotrzeć do szpitala - dowiedzieliśmy się wczoraj.

Kontrakt ważny jest od drugiego kwartału do końca 2016 r. - Uzyskana kwota nie wystarczy nawet na przeprowadzenie trzech transplantacji wątroby - ocenia dr hab. Maciej Słupski, kierownik Kliniki Chirurgii Wątroby i Chirurgii Ogólnej w bydgoskim „Juraszu”.

Pobranie narządu od zmarłego dawcy, przeszczepienie i 30-dniowe leczenie biorcy kosztuje 206 tys. zł. - Tak to zostało wycenione w katalogu świadczeń. Fundusz tłumaczy się niedostatecznym finansowaniem, zapewnia jednak, że zapłaci za kolejne zabiegi, które ratują pacjentom życie - mówi bydgoski transplantolog.

Klinika od wielu miesięcy przygotowywała się na przeprowadzenie pierwszego w mieście nad Brdą zabiegu przeszczepienia wątroby. Personel szkolił się w warszawskim szpitalu na ul. Banacha.

- Nie udało nam się powiększyć zespołu - mamy pięciu specjalistów i trzech rezydentów. Będziemy musieli sobie radzić. Brakuje też pielęgniarek, ale to nie tylko nasz problem - mówi dr Słupski.

W Polsce zabiegi przeszczepiania wątroby wykonywane są już w siedmiu ośrodkach - trzy są w Warszawie, dwa we Wrocławiu, po jednym w Katowicach i w Szczecinie.

Pod koniec marca, na krajowej liście oczekujących na przeszczepienie wątroby (prowadzi ją „Poltransplant”), wpisanych było 164 pacjentów. W ciągu pierwszego kwartału zdrową wątrobę od zmarłego dawcy otrzymało 79 osób (jest odrębna lista pacjentów, którym przeszczepia się fragmenty wątroby - w tym roku taki zabieg wykonano u 5 chorych).

- Zasada jest taka - ten ośrodek, który zgłasza pacjentów na krajową listę, przeprowadza transplantację. W przypadku pobrania wątroby mamy tylko 12 godzin na jej przeszczepienie - tłumaczy dr Słupski.

Do transplantacji wątroby bydgoska klinika wytypowała 11 pacjentów; już zostali włączeni do tzw. listy aktywnej. Gdy znajdzie się dawca, dojdzie do pierwszej operacji. U wszystkich wskazaniem do przeszczepienia jest marskość wątroby.

W „Juraszu” od 16 lat przeszczepiane są nerki (wykonano już ponad 1000 operacji), od 13 lat - szpik (tylko u dzieci). W tym roku wykonano 12 przeszczepień nerek od zmarłych dawców.

- To nie jest zadowalający wynik. Ciągle - niestety - należymy do regionów o stosunkowo małej liczbie orzekań o śmierci mózgu, a tym samym pobrań narządów. Planujemy spotkania z anestezjologami i pielęgniarkami - mówi prof. dr Zbigniew Włodarczyk, szef Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.