Na urodziny na zamek przyjedzie Sikorowski

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Na urodziny na zamek przyjedzie Sikorowski

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Jeśli interesuje was lokalna historia, to powinniście zarezerwować sobie przyszły piątek i pojechać do pobliskiego Człuchowa.

Tam czekać będzie kilka ciekawych spotkań i wykładów związanych z 40-leciem powstania Muzeum Regionalnego w Człuchowie.

Człuchowskie muzeum powstało 2 stycznia 1976 roku.

- Pierwszym dyrektorem był Edmund Kloskowski. Wówczas w zbiorach placówki były zaledwie 234 zabytki. Teraz jest ich prawie 5 tysięcy - mówi Krzysztofa Monikowska, obecna dyrektorka placówki.

Muzeum od trzech lat mieści się oficjalnie w najbardziej rozpoznawalnym miejscu regionu - Zamku Krzyżackim w Człuchowie. Był on drugą co do wielkości - po Malborku - warownią krzyżacką. Jego budowa rozpoczęła się po 1312 roku, a zakończono ją około 1365 roku. Dzięki zamkowi dzisiejszy Człuchów jako osada szybko i bezpiecznie się rozwijał.

Obchody 40-lecia odbędą się na zamku w przyszły piątek, a wstęp na nie będzie bezpłatny. Rozpoczną się konferencją naukową „Wokół człuchowskiego wzgórza zamkowego - od XIV do XX w. Architektura - administracja - polityka”. Prelegentami będą doktorzy Michał Starski, Janusz Trupinda, Marian Fryda, Jerzy Szwankowski. Podczas ich wykładów będzie okazja poznać archeologię zamku, jego dzieje w czasach średniowiecza czy losy urzędników starościńskich. Będzie też mowa o załodze zbrojnej i służbie na zamku oraz o tym, co się działo w zamku w dobie panowania prusko-niemieckiego. Konferencja potrwa do godz. 14.30.

Na godz. 18 zaplanowano natomiast w sali głównej muzeum koncert Andrzeja Sikorowskiego i Mai Sikorowskiej z towarzyszeniem Jacka Królika. Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wejściówki, które można pobrać za darmo we wtorek między godz. 16 a 18 w kasie muzeum.

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.