Na urlopie chce nam się czytać. Królują mroczne kryminały

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Joanna Pluta

Na urlopie chce nam się czytać. Królują mroczne kryminały

Joanna Pluta

Rok do roku po książki sięga coraz mniej Polaków. Dobra wiadomość jednak jest taka, że w wakacje te statystki znacznie się poprawiają.

Tak przynajmniej jest w Kujawsko-Pomorskiem. Regionalne biblioteki i ich filie w letnich miesiącach przeżywają oblężenie. Sprawdziliśmy, co mieszkańcy naszego województwa najchętniej czytają w czasie urlopów. - Nie będzie zaskoczeniem, że na wakacje czytelnicy chętniej sięgają po książki lekkie - mówi Jolanta Włodarska z wypożyczalni Fabula Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. - Dominuje literatura obyczajowa, również taka z wątkami miłosnymi. Bezkonkurencyjne są jednak kryminały.

Po nazwiska jakich autorów sięgamy najczęściej?

- Niesłabnącą popularnością cieszą się Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, a także Ryszard Ćwirlej - odpowiada Włodarska. - Czytelnicy poszukują też nowości i bestsellerów. Staramy się więc na bieżąco uzupełniać zapasy.

Co ciekawe, wbrew pozorom młodzi ludzie właśnie w wakacje częściej niż zwykle odwiedzają wypożyczalnie. - Młodzież najchętniej wypożycza fantastykę - mówi z kolei Katarzyna Kowalczyk z filii nr 16 toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. - Nieco starsza sięga też po sensację i kryminały. Niesłabnącą popularnością cieszą się książki Stephena Kinga i Mary Higgins Clark.


Ile procent Polaków przeczytało książkę w 2016 roku?
Create pie charts

- Co ciekawe, na fali jest znów seria książek o przygodach Harry’ego Pottera - mówi natomiast Katarzyna Karwat z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koronowie. Tam również w wakacje ruch się wzmaga. - Czytelnicy robią zapasy na urlopy, pojawiają się także czytelnicy „sezonowi” , czyli właściciele działek, spędzający lato na przykład w Pieczyskach czy Samociążku.

A co się tam najlepiej czyta? - Beletrystyka i polskie powieściopisarki - Katarzyna Michalak, Agnieszki Lingas-Łoniewska, Magdalena Kordel, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Monika Szwaja czy Katarzyna Grochola - odpowiada Karwat.

Na urlopie chce nam się czytać. Królują mroczne kryminały

Nie kończy się także nasza miłość do kryminałów skandynawskich. - Półki z tymi książkami są wymiecione - opowiada Marlena Sobczyńska, kierownik wypożyczalni dla dorosłych Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. - Widać też, że w wakacje sporym zainteresowaniem cieszą się książki podróżnicze i reportaże. Wiele osób wybiera także biografie. Czytelnicy bardzo często szukają u nas również nowości.

W księgarniach natomiast latem najczęściej pytamy o przewodniki. - Szczególnie o te po Polsce - mówi pracowniczka jednej z bydgoskich księgarń. - Większym wzięciem cieszą się też mapy i - co ciekawe - książki kucharskie.

Szukamy również audiobooków. Dlaczego? - Jadąc na wakacje dużo czasu spędzamy w samochodzie. A czas najlepiej umilają wtedy właśnie audiobooki - mówi Magdalena, 33-letnia pracowniczka branży IT z Torunia. - Najbardziej lubię słuchowiska, jak np. kolejne części serii o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. W ruch idą też książki Ryszarda Kapuścińskiego. W tym roku planuję przesłuchać całego „Złego” Leopolda Tyrmanda.

Joanna Pluta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.