Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Na urlop za granicę zabierz ze sobą kartę EKUZ. Zobacz, jak możesz ją otrzymać

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
(ea)

Na urlop za granicę zabierz ze sobą kartę EKUZ. Zobacz, jak możesz ją otrzymać

(ea)

Dlaczego warto mieć za granicą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? Co należy zrobi, aby ją otrzymać? Jak korzystać z pomocy lekarza poza miejscem zamieszkania? - wyjaśniają eksperci z NFZ.

Podczas redakcyjnego dyżuru na pytania odpowiadali Przemysław Pankowski, naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy i Barbara Nawrocka, rzecznik oddziału.

Na urlop za granicę zabierz ze sobą kartę EKUZ. Zobacz, jak możesz ją otrzymać
Tomasz Czachorowski Na pytania odpowiada Przemysław Pankowski, naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy

- Pod koniec czerwca wyjeżdżam na tydzień do Grecji. Chcę sobie wyrobić kartę EKUZ. Z jakich świadczeń będę mogła skorzystać z tym dokumentem?
Ten, kto posiada kartę EKUZ ma prawo do takich samych świadczeń zdrowotnych, na takich samych zasadach jak ubezpieczony mieszkaniec danego kraju. Oznacza to, że za niektóre świadczenia trzeba zapłacić, jeśli takie są przepisy w danym państwie. Na przykład, w Grecji korzystając ze świadczeń lekarza pierwszego kontaktu pacjent musi pokryć we własnym zakresie opłatę w wysokości do 25 proc. ceny. Koszty te nie są zwracane przez polskiego płatnika.

Dla porównania, w Belgii pacjent musi najpierw pokryć we własnym zakresie pełne koszty udzielonych mu świadczeń a następnie może ubiegać się o zwrot ich części w lokalnej belgijskiej kasie chorych. Udział własny pacjenta w zależności od typu świadczeń wynosi od 20-70%. Polscy pacjenci mogą ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów od razu, na terenie tego państwa albo po powrocie do kraju, w oddziale wojewódzkim NFZ.

Informacje na temat zasad opieki medycznej w poszczególnych krajach są dostępne na stronie internetowej www.ekuz.nfz.gov.pl. Przed wyjazdem warto zapoznać się z tymi zasadami i wówczas zdecydować – lub nie – o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia.

W dalszej części poznasz m.in. odpowiedzi na pytania:

W jakich sytuacjach możemy skorzystać z karty EKUZ?

W jakich krajach obowiązuje karta EKUZ?

Czy za wydanie karty EKUZ trzeba zapłacić?

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

(ea)

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.