Anna Klaman

Na ulicy są najciekawsze tematy. Jak je przekazać?

Sępoleńska młodzież zdobywa pierwsze szlify. To miejsce jest ważne - tu się często coś dzieje -  pod pomnikiem, na rondzie. Jak mówić na temat i z sensem. Fot. Nadesłane Sępoleńska młodzież zdobywa pierwsze szlify. To miejsce jest ważne - tu się często coś dzieje - pod pomnikiem, na rondzie. Jak mówić na temat i z sensem. Młodzi sępolanie właśnie się tego uczą.
Anna Klaman

To jest przygoda. Ktoś może stanąć za kamerą i uczyć się pierwszych kroków w zawodzie operatora. Inny lepiej czuje się po drugiej stronie kamery.

Sępolanie samodzielnie realizują audycje informacyjne, prowadzą wywiady z mieszkańcami, a efekty swojej pracy publikują w internecie.

Mowa oczywiście o młodzieży z Sępólna, która prowadzi własną minitelewizję. Wszystko to dzięki projektowi „Inkubator Innowacji”, przeprowadzonemu przez miejscową bibliotekę. Cała idea projektu polegała na zmotywowaniu określonej grupy mieszkańców do podjęcia innowacyjnych działań. W Sępólnie postawiono na młodzież.

W ramach otrzymanego dofinansowania biblioteka zakupiła kamery, mikrofony i cały sprzęt do nagrywania audycji. Młodzież zainteresowana udziałem w akcji przeszła podstawowe szkolenie z zakresu dziennikarstwa. Teraz już samodzielnie tworzy audycje, które można oglądać między innymi na popularnym portalu społecznościowym.

- Najbardziej cieszy fakt, że projekt się już skończył, a młodzież nadal się spotyka i pracuje - mówi Grażyna Kędzierska, dyrektorka Biblioteki Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie.

Na realizację tego zadania placówka otrzymała grant w wysokości 10 tysięcy złotych. Biblioteka w Sępólnie była jedną z 25 w kraju i jedyną w województwie kujawsko- pomorskim, którą wybrano do realizacji tego projektu.

Projekt prowadziła Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. A młodzież skorzystała z okazji. Wielu marzy o dziennikarstwie, a to trudny zawód. Najlepiej nauczyć się go w praktyce, tak można zdobyć szlify i obycie. Pierwsze, przełamać naturalny opór i wyjść na ulicę do ludzi. To oni są najlepszymi nauczycielami. Trzeba się rozejrzeć i umieć słuchać. A potem pytać tak, by uzyskać odpowiedź. Dla ludzi.

Anna Klaman

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.