Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Adam Willma

Na tym zamachu stracili wszyscy [rozmowa]

- Celem Eligiusza Niewiadomskiego miał być Józef Piłsudski - mówi prof. Pleskot Fot. nadesłane - Celem Eligiusza Niewiadomskiego miał być Józef Piłsudski - mówi prof. Pleskot
Adam Willma

Rozmowa z prof. Patrykiem Pleskotem, historykiem, autorem książki „Niewiadomski - zabić prezydenta”.

Zabójstwo w Gdańsku kojarzy się panu ze śmiercią prezydenta Narutowicza?
Pewne analogie się pojawiają: napięta atmosfera polityczna, zamordowanie osoby publicznej… Przez skojarzenie tych wypadków manifestacja przeciwko przemocy w Warszawie odbywała się m.in. pod Zachętą, gdzie doszło do zamachu 16 grudnia 1922 roku.

Jak to możliwe, że nie udało się uchronić prezydenta.

Narutowicz stał przed obrazem, podczas gdy Niewiadomski wmieszał się w tłum. W pewnym momencie wyciągnął swojego hiszpańskiego 10-strzałowego browninga (pamiątka z wojny polsko-bolszewickiej) i strzelił w plecy prezydenta trzy razy. Niezbyt chlubnie, jak na wielkiego patriotę. Pociski przebiły grube futro Narutowicza. Kilka minut później prezydent skonał na rękach Kazimiery Iłłakowiczówny. W tym momencie dla Niewiadomskiego rozpoczęła się kluczowa chwila spektaklu. Nie uciekał, czekał na proces, liczył że przed egzekucją będzie mógł wystąpić w roli męczennika. Proces był bardzo szybki, do egzekucji  doszło w ciągu miesiąca. Władza chciała pokazać swoje zdecydowanie i nie pozwolić na dojrzewanie legendy męczennika, który jeszcze w więzieniu pisał swój polityczny testament. To są bardzo chaotyczne zapiski, które potwierdzają, że psychika Niewiadomskiego była wówczas mocno zachwiana. Ale jednocześnie w więzieniu skończył książkę poświęconą polskiemu malarstwu. 

Zapraszamy do czytania pełnej wersji rozmowy z prof. Patrykiem Pleskotem, historykiem, autorem książki „Niewiadomski - zabić prezydenta”.

Pozostało jeszcze 95% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Adam Willma

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.