Na świątecznych stołach w gminie Osie będą królować potrawy z udziałem jabłek

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Agnieszka Romanowicz

Na świątecznych stołach w gminie Osie będą królować potrawy z udziałem jabłek

Agnieszka Romanowicz

Dzisiaj od godziny 9 na placu przy stacji kontroli pojazdów w Osiu rozdawane będą jabłka. Może się po nie zgłosić każdy, bez względu na dochody.

- Dostaliśmy 19,5 tony jabłek od stowarzyszenia „Amor Omnia Vincit” ze Starogardu Gdańskiego. Ma to związek z embargiem Rosji na polskie jabłka, stowarzyszenie zajmuje się ich rozdziałem - informuje Mirosława Felczykowska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Osiu.

20 ton rozeszło się w trzy dni

Przypomina ona, że podobna akcja odbyła się w Osiu w czerwcu.

- Wtedy 20 ton jabłek rozdaliśmy w trzy dni. Na plac przed kościołem przyszło około 1500 osób. Olbrzymie zainteresowanie odnotowaliśmy także w okolicznych wsiach. Byliśmy zdumieni.

Podobnie jak wtedy, tak i teraz jabłka trafią do sołectw w gminie Osie.

- Policzyliśmy mieszkańców w każdej wsi i przydzieliliśmy na jednego po pięć kilogramów jabłek. Ich rozdysponowaniem zajmą się rady sołeckie. My tylko dostarczymy owoce do świetlic. To znacznie ułatwi nam dystrybucję, dlatego serdecznie dziękuję sołtysom za pomoc - dodaje Felczykowska.

Podkreśla ona, że owoce są najwyżej jakości.

Jedyne, co mogą, to rozdać owoce

- Cztery odmiany - uzupełnia. - Dorodne, pachnące. Mamy zimę, jabłka są teraz w cenie. Święta Bożego Narodzenia tuż tuż, więc z pewnością wiele tych jabłek trafi na świąteczne stoły w postaci szarlotek i kompotów. To zawsze jakaś pomoc - cieszy się Felczykowska i przypomina, że jabłka to dar, który gmina może spożytkować tylko w celu charytatywnym.

- Nie mamy prawa na nich zarabiać - podkreśla.

Oto korzyści z rosyjskiego embarga

Stowarzyszenie „Amor Omnia Vincit” przekazało już 260 ton jabłek. W ten sposób wspiera polskich sadowników, którzy stracili rynek zbytu w związku z embargiem nałożonym na polskie owoce 1 sierpnia 2014 r. Odtąd w polskich mediach ruszyła intensywna promocja jabłek. Że - dzięki pektynom - oczyszczają organizm z substancji trujących. Chronią też przed zawałem, bo zmniejszają wchłanianie cholesterolu. Wzmacniają nie tylko serce, ale układ nerwowy, mięśnie i wątrobę.

Zimą warto pamiętać, że jabłka są bogate w witaminę C, która wzmacnia układ odpornościowy.

Agnieszka Romanowicz

Bardzo lubię pisać i jestem wyczulona na krzywdę - to główne powody, dla których zostałam dziennikarką. Na co dzień piszę o wszystkim, a moje działki w „Gazecie Pomorskiej” to zdrowie psychiczne, uchodźcy, gaz łupkowy i pszczelarstwo. Interesuję się architekturą i kocham wieś.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.