Na stacjach tankowanie z kółka, kwadratu i rombu. I wszystko jasne

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Na stacjach tankowanie z kółka, kwadratu i rombu. I wszystko jasne

Marek Weckwerth

Na stacjach paliw w całej Unii Europejskiej obowiązują nowe oznaczenia rodzajów paliw. Kierowca się nie pomyli, bo stare też są. Większy problem może być za granicą, gdzie zobaczymy więcej nowych oznakowań.

- Tankuję swoją skodę i nie mam żadnego problemu z rozpoznaniem rodzaju paliwa - stwierdza na jednej z bydgoskich stacji Andrzej Lewandowski. - Wszystko jest po staremu, a te nowe oznaczenia... No tak, są, ale dopiero pan mi je pokazał - zwraca się do reportera "Pomorskiej". - Są pod tymi starymi, mniejsze, więc nie rzucają się tak w oczy. Ale problemu nie ma.

Nowe oznaczenie paliw na polskich stacjach i wszystkich w krajach Unii Europejskiej wynika z dyrektywy w sprawie rozwoju paliw alternatywnych, która właśnie weszła w życie. Dzięki temu, jak wyjaśniają urzędnicy europejscy, kierowca w Polsce, Rumunii, Niemczech czy Francji wie co wlać do baku.

Czy tak jest rzeczywiście, skoro oznaczenia są całkowicie nowe i przykładowo dla benzyny sprowadzają się do wpisanych w okrąg kodów E5, E10 i E85?

Na stacjach paliw w całej Unii Europejskiej obowiązują nowe oznaczenia rodzajów paliw. Gdzie musimy uważać? O tym czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.