Na ścianie kamienicy powstanie mural w 3D

Czytaj dalej
Fot. ZP
Dariusz Nawrocki

Na ścianie kamienicy powstanie mural w 3D

Dariusz Nawrocki

Niewykluczone, że pierwszy trójwymiarowy mural powstanie już w trakcie II Art Ino Festiwal, który w wakacje odbędzie się w Inowrocławiu.

Na ostatniej sesji radni Magdalena Łośko, Patryk Kaźmierczak i Jarosław Kopeć złożyli interpelację w sprawie utworzenia w Inowrocławiu murali.

„W związku ze zbliżającym się sezonem artystycznym zwracamy się z uprzejmą prośbą o rozważenie stworzenia w Inowrocławiu murali, nad którymi inowrocławianie mogliby wspólnie pracować. O wielkoformatowych malowidłach tworzonych na ścianach budynku zwanych muralami jest z dnia na dzień coraz głośniej. Moda na murale trwa. To już zjawisko nie tylko artystyczne, ale i społeczne. Murale zapełniają puste ściany bloków, kamienic, ale i są tworzone, by upamiętnić burzliwe losy dzielnicy lub całego miasta, niezwykle zróżnicowane estetycznie. Murale, czyli miejskie malowidła na murach na stałe zadomowiły się w wielu miastach w Polsce, czas na Inowrocław” - napisali radni.

Następnego dnia na miejskim Facebooku ogłoszono, iż pomysł w ratuszu bardzo się spodobał. „Jesteśmy za. Z pomocą Marcina Fołdy na pewno się uda. Fajny pomysł” - czytamy.

Głos zabrał Jarosław Wojtasiński, znany inowro-cławski rysownik, który już od wielu lat próbuje zainteresować tym pomysłem mieszkańców Inowrocławia. Swego czasu współtworzył mural na murze przy Teatrze Letnim. „Widzę, że zaraziłem pomysłem o dużym muralu radnych. Jeśli będą mieli konkretne pomysły, zgodę konserwatora zabytków itd. służę pomocą twórczą w wykonaniu tego dzieła. Mural, który zrobiliśmy z grupą znajomych w „czynie społecznym” stał się atrakcją turystyczną wśród kuracjuszy, którzy robią sobie na jego tle zdjęcia” - napisał Jarosław Wojtasiński.

Odpowiedź otrzymał bardzo szybko: „Dziękujemy za propozycje, współpracę podjęliśmy z panem Marcinem Fołda”.

Dwa dni później radni otrzymali odpowiedź od Agnieszki Chrząszcz, naczelnika wydziału kultury, iż ich prośba zostanie spełniona. Pani naczelnik dziękuje za pomysł i zdradza, że pierwszy mural być może powstanie w trakcie lipcowego II Art Ino Festiwalu.

Agnieszka Chrząszcz zdradza nam, że zrobiła już wstępne rozeznanie. Niewykluczone, że oprócz Marcina Fołdy projektem zajmować się będzie grupa bydgoskich artystów, którzy wykonują murale w 3D. Aktualnie szuka kamienicy, na której można byłoby zamieścić taki mural.

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.