Na ratunek Starofarnemu

Czytaj dalej
Fot. Jaroslaw Pruss
Hanka Sowińska

Na ratunek Starofarnemu

Hanka Sowińska

W przyszłorocznym budżecie miasta będą pieniądze na dokończenie budowy alejek na Cmentarzu Starofarnym. Stanie się tak po raz pierwszy.

Informację tę przekazał wczoraj Wiesław Zawistowski, dyr. wydziału gospodarki komunalnej UW. Okazją było spotkanie zorganizowane z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, na którym podsumowano XIX kwestę na ratowanie cmentarzy.

Podczas trwającej od 25 października do 1 listopada publicznej zbiórce do puszek trafiło ponad 21 tys. zł. Kwesty były prowadzone na kilku cmentarzach, w centrum miasta oraz w Filharmonii Pomorskiej. Wzięło w nich udział ponad 360 wolontariuszy, w tym młodzież ze szkolnych kół TMMB.

- Na innych cmentarzach też są groby, które wymagają remontu. Będziemy starali się je ratować, koncentrując się jednak na renowacji grobów na cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej - mówił Jerzy Derenda, prezes TMMB.

Spotkanie była okazją do podziękowania tym, którzy od lat angażują się w organizację kwest i zbiórki funduszy. Także do oceny tego, co już zostało zrobione w ramach przyjętego przez ratusz jesienią 2013 r. planu uporządkowania i zagospodarowania Cmentarza Starofarnego.

Dotychczas położono nową instalację rozprowadzającą wodę i nowe ujęcia wody, posadzono tuje, by zamaskować usytuowany w południowej części nekropolii śmietnik. W jednej z kaplic powstało ossarium - miejsce, w którym składane są szczątki z likwidowanych grobów.

W tym roku wykonano też ponad 730 metrów nowych alejek. - Efekty rewitalizacji byłyby bardziej widoczne, gdyby prace były wykonywane w ramach planu inwestycyjnego. Tak się jednak nie dzieje. Czekaliśmy do zakończenia przetargów, by wiedzieć, jaką kwotą dysponujemy. Stąd dalsze prace przy budowie alejek rozpoczęliśmy dopiero jesienią - mówił szef wydziału gospodarki komunalnej (niestety, deszcz spowodował, że odwiedzający groby brodzili w błocie na budowanych odcinkach).

Jest i dobra wiadomość.

W budżecie na przyszły rok zapisano kwotę 164 tys. zł na ułożenie nowej nawierzchni (820 metrów).

Radny Janusz Czwojda zaproponował, aby TMMB ubiegało się o pieniądze z programu inicjatyw obywatelskich 25/75. - Zamiast 21 tysięcy złotych można mieć kwotę cztery razy większą - mówił radny PO.

Od niedawna TMMB ogłasza przetarg na wykonanie prac renowacyjnych. Efekty oceniają członkowie komisji ds. naprawy grobowców.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.