Na Noc Muzeów jedziemy teraz do Bydgoszczy [program]

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Pruss / archiwum GP
Joanna Pluta

Na Noc Muzeów jedziemy teraz do Bydgoszczy [program]

Joanna Pluta

Kabina ciszy, czołg T72, żołnierze z epoki, gry miejskie i zwiedzanie za darmo - to i jeszcze więcej czeka nas w ten weekend w Bydgoszczy.

Większość miast w naszym regionie tę wyjątkową noc ma już za sobą. Bydgoszcz dopiero na nią zaprasza. Mowa o Nocy Muzeów, która będzie trwała nad Brdą z soboty na niedzielę.

Po raz kolejny bydgoskie instytucje postanowiły połączyć siły i wspólnie zaprosić mieszkańców nie tylko Bydgoszczy, ale całego regionu do odwiedzania ich tej nocy, która potrwa od godz. 17 do 1. Przez te wszystkie godziny będzie można odwiedzić kilkanaście miejsc - w tym wszystkie budynki Muzeum Okręgowego im. Wyczółkowskiego zlokalizowane na Wyspie Młyńskiej i przy Grodzkiej. Wyjątkiem będzie Exploseum, które swoje drzwi zamknie o 20. Tam będzie można zagrać w grę terenową „Podbij Exploseum” i samodzielnie zwiedzić część budynków.

Na Wyspie zaś, oprócz zwiedzania wystaw zaplanowano też sporo atrakcji w plenerze.

Fundacja Zamek Bydgoski nauczy fechtunku i zaprezentuje średniowieczną odzież i oręż, chętni wezmą udział w grze plenerowej, której tematem przewodnim będzie król Kazimierz Wielki, a jeszcze inni będą mogli wykaligrafować swoje imię albo własnoręcznie stworzyć figurki króla Kazimierza Wielkiego.

Sporo atrakcji czeka na najmłodszych - tu warto wspomnieć choćby o panu „Wyczółku”, który oprowadzi dzieci po Domu Leona Wyczółkowskiego albo o wielkoformatowych puzzlach, które będą mogły układać na dworze.

Tego wieczoru warto też odwiedzić inne bydgoskie muzea - Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, w którym jest szansa zobaczyć wyjątkową kabinę ciszy, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Wodociągów, Oświaty czy Fotografii. I choć każdego roku oferta muzeów jest podobna, to chętnych, by je odwiedzać nocą nie brakuje. - Zawsze znajdzie się coś nowego, a poza tym często to jedyna okazja w roku, żeby zwiedzić te wszystkie miejsca - mówi Elżbieta Baranowska, bydgoszczanka, która na Noce Muzeów wybiera się zawsze.

- Nie ukrywam, że wabikiem jest też darmowy wstęp. Ale przede wszystkim klimat - wszędzie gwar, mnóstwo ludzi, roześmiane twarze. Zdecydowanie tak powinno być częściej.

Ci, którzy rzeczywiście będą chcieli odwiedzić wszystkie muzea, mają szanse na nagrody. Wystarczy zebrać pieczątki z ośmiu miejsc, by o nie walczyć. Na trzech szczęśliwców, którzy zbiorą komplet stempli będą czekały nagrody specjalne.

Przypominamy również, że właśnie Noc Muzeów będzie pierwszą okazją dla mieszkańców województwa, żeby zwiedzić najnowszą atrakcję w Kujawsko-Pomorskiem, czyli Muzeum Ściśle Tajne, utworzone w dawnym schronie wojewody w Tryszczynie koło Bydgoszczy.

Od godz. 19 do północy w swoje progi zaprosi też Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy przy Grudziądzkiej 9-15. W programie znajdą się m.in. wystawa plenerowa, wykłady i prezentacje.

Noc Muzeów 21/22 maja 2016 r., godz. 17-1

Spichrze na Brdą, ul. Grodzka 7-11
17-18.30 670 lat minęło … – muzeum zaprasza rodziców z dziećmi na warsztaty plastyczne, podczas których wspólnie będzie można wykonać kolorową mozaikę upamiętniającą 670-lecie istnienia Bydgoszczy. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami telefonów: 52 58 59 910, 11 lub 14.
17-20 Bydgoszcz - miasto Kazimierza Wielkiego – gra turystyczna poświęcona królowi Kazimierzowi Wielkiemu oraz nadaniu praw miejskich Bydgoszczy
Aby wziąć udział w grze należy pobrać formularz-ulotkę na ekspozycji Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy. Wypełniony kupon, z rozwiązanymi zadaniami należy wrzuć, do godziny 20, do skrzynki umieszczonej w namiocie przy wejściu do Spichrzy nad Brdą. Na 10 osób, które wpiszą poprawne hasło będą czekać upominki. Losowanie odbędzie się o godzinie 20:30.
17-22 Kopiuj Wklej – prezentacja technik konserwatorskich wypełniania ubytków w uszkodzonych, zabytkowych obiektach połączona z warsztatami
17-22 Tajniki dawnych ebenistów – prezentacja intarsjowanego kabinetu z XVII wieku, połączona z omówieniem technik zastosowanych przy jego konserwacji
17-1 Kulturalnie wieczorową porą
Kraj naszej wyobraźni … Malarstwo i rysunek Teofila Ociepki w 125 rocznicę urodzin – prezentacja wystawy
17-1 Kulturalnie wieczorową porą
Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy – prezentacja wystawy
17-1 Od kasztelani do metropolii - z okazji 670. rocznicy nadania praw miejskich Bydgoszczy – plenerowa wystawa posterowa
17-1 Chrześcijaństwo w Bydgoszczy. Zarys dziejów – plenerowa wystawa posterowa
19 Osobliwe przypadki, co w Bydgoszczy miejsce miały, albo też Opowieści bydgoskie, krotochwili, pamięci a przestrodze podane – widowisko historyczne w wykonaniu Kujawskiej Braci Szlacheckiej (Amfiteatr)

Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2
17-20 Dźwięki starej płyty – możliwość samodzielnego uruchomienia kopii zabytkowego patefonu i odsłuchania archiwalnego nagrania
17-21 Broń się! – nauka fechtunku (Fundacja Zamek Bydgoski)
17-22 Na bydgoskim zamku – prezentacja średniowiecznych strojów i oręża (Fundacja Zamek Bydgoski oraz Pracownia stroju historycznego - Bonum Sartores)
17-1 Kulturalnie wieczorową porą
Od łowcy reniferów do średniowiecznego chłopa. Interaktywna opowieść o ludach zamieszkujących pogranicze wielkopolsko-pomorskie przed wiekami
17-1 Kulturalnie wieczorową porą
Fonografia operowa. Z kolekcji Ewy i Adama Mańczaków – prezentacja wystawy

Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4
18 Dzieje Pieniądza. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) – wernisaż
17-18.30 Zakochani w Bydgoszczy – warsztaty plastyczno-kaligraficzne, podczas których będzie można wykonać widokówkę opartą na przedwojennych pocztówkach i ozdobić ją (a raczej „wykaligrafować”) miłosnymi życzeniami
17-22 Dawnej wojny opisanie, albo rzecz o broni i zbroi – prezentacja uzbrojenia wybranych, europejskich formacji wojskowych z XVII wiek (Kujawska Brać Szlachecka, Theatrum Historica z Piły)
17-1 Kulturalnie wieczorową porą
Mennica bydgoska – prezentacja wystawy
17-1 Industrialna historia miasta. Na Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH₂O w Bydgoszczy – plenerowa wystawa posterowa
18, 20, 22 Hieronim Bosch. Dotknięty przez diabła – projekcja holenderskiego filmu dokumentalnego z 2015 roku w reżyserii Pietera van Huystee. Czas trwania: 86 min.
Pokaz odbywa się we współpracy z fundacją Art-House z Bydgoszczy, w ramach Bydgoskiego Aneksu do 13 Millenium Docs Against Gravity Film Festival. Będzie to premierowa projekcja filmu w Bydgoszczy.
19-22 Moje imię – odwiedź nasze stanowisko obsługiwane przez specjalistkę w sztuce kaligrafii i zobacz jak można, w piękny i finezyjny sposób, zapisać swoje własne imię
20 Kulturalnie wieczorową porą
Dzieje Pieniądza. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) – zapraszamy na pierwsze kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji.

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8
17-18.30 Król Kazimierz w Bydgoszczy – warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wraz z rodzicami wspólnie wykonają, przy użyciu różnych materiałów, własne figurki przedstawiające króla Kazimierza III Wielkiego. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami telefonów: 52 58 59 910, 11 lub 14.
17-1 Kulturalnie wieczorową porą
Galeria Sztuki Nowoczesnej – prezentacja wystawy
17-1 Kulturalnie wieczorową porą
Henryk Cześnik – obrazy – prezentacja wystawy
17-1 Muzeum Utracone – prezentacja filmu o utraconych dziełach sztuki. Projekt Fundacji Sztuki Ad Artis (antresola)

Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7
17-17.45 Pan Wyczółek prezentuje – zapraszamy rodziców z dziećmi na interaktywne oprowadzanie po wystawie Twórczość Leona Wyczółkowskiego. Aktorka, Karolina Suchodolska, wcielając się w lalkową postać Pana Wyczółka oprowadzi dzieci po ekspozycji i opowie o bydgoskim muzeum.
17-20 Na herbatce u Leona – zapraszamy dzieci do rozwiązywania plastycznych zagadek związanych z życiem i twórczością Leona Wyczółkowskiego, zebranych w książeczce edukacyjnej „Pan Wyczółek i tajemnice jego domu”.
17-1 Kulturalnie wieczorową porą
Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852 – 1936) – prezentacja wystawy
18-21 Puzzle dla malucha – specjalnie dla najmłodszych przygotowaliśmy dwie wielkoformatowe układanki. Ułożone puzzle ukażą prace Leona Wyczółkowskiego, które można odnaleźć na naszej wystawie.

Exploseum 17-20
17-20 – Podbij Exploseum – gra terenowa
17-20 – W fabryce – udostępnienie części budynków (nr 1115, 1133, 1137) do samodzielnego zwiedzania (tematyka prezentowanych ekspozycji: historia broni i uzbrojenia, Alfred Nobel, historia koncernu DAG i DAG Bromberg oraz proces produkcji nitrogliceryny i prochu bezdymnego)

Wybrane wydawnictwa MOB w promocji – 50%

NOC KONKURSÓW. Zbieraj pieczątki i wygrywaj nagrody!

Weź udział w KONKURSIE, odwiedź bydgoskie Muzea podczas Europejskiej Nocy Muzeów i zbierz minimum 8 stempli, które otrzymasz w kasach muzealnych. Wypełniony kupon wrzuć do SKRZYNKI w kasie MOB w Europejskim Centrum Pieniądza (ECP) przy ul. Mennica 4. Losowanie nagród odbędzie się 21 maja, o godz. 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00 przed budynkiem ECP. Więcej informacji na stroniewww.muzeum.bydgoszcz.pl.
NAGRODA SPECJALNA
Dla 3 osób, które zbiorą wszystkie pieczątki podczas Europejskiej Nocy Muzeów przygotowaliśmy nagrody specjalne!!!

Pozostałe muzea:

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
ul. Czerkaska 2
W godzinach od 17-1 istnieje możliwość zwiedzenia wystawy Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali. Ponadto na gości czekają specjalne atrakcje:
- eksponaty na wyciągnięcie ręki
- możliwość przebrania się w historyczne mundury i sprawdzenia broni z
czasów II wojny światowej
- konkursy wiedzy historycznej z atrakcyjnymi nagrodami
- prezentacja historycznych pojazdów wojskowych
- czołg T72 od środka – wyjątkowa okazja zwiedzania wnętrza czołgu
- możliwość rozłożenia karabinka AK pod czujnym okiem Jednostki
Strzeleckiej 4033 Bydgoszcz

Muzeum Oświaty
ul. Marii Curie-Skłodowskiej 4
W programie:
- godz. 18 – Malarstwo z Pałuk i okolic - wernisaż wystawy Hanny Zawadzkiej – Pleszyńskiej oraz występ dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Płomienie.
Muzeum zaprasza, w godzinach od 17 do 01, na zwiedzanie wystaw:
- Szkoła naszych dziadków i pradziadków (wspomnienie szkoły z okresu dwudziestolecia międzywojennego)
- Szkolnictwo w okresie PRL (wystawa wspomnień dla wszystkich, którzy w tym okresie wędrowali do szkoły z tornistrem na plecach)
- Drogi zdobywania zawodu nauczyciela (wystawa skierowana w szczególności dla nauczycieli i osób związanych z oświatą)
- Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939 – 1945
- Marian Rejewski– genialny bydgoszczanin, matematyk i kryptolog (każda z odwiedzających osób będzie miała możliwość wykorzystać w praktyce symulator Enigmy)
oraz na prezentację prace wykonanych przez podopiecznych Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy im. gen. Stanisława Maczka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy
ul. Ryszarda Berwińskiego 4
W programie (od godz. 17 do 1):
- z okazji Roku Henryka Sienkiewicza prezentacja unikatowego wydania Ouo vadis. (egzemplarz znajdujący się w Muzeum opublikowało w Bostonie Little, Brown, And Company, w 1897 r. – wyprzedzając tym samym polską edycję!) Eksponat kryje pewną tajemnicę – o czym mowa? Przyjdźcie i przekonajcie się sami!
- nowa odsłona „saloniku konsula” z wyeksponowanym zabytkowym sekretarzykiem z tysiącem szufladek i skrytek – to prawdziwa gratka dla romantyków…
- wystawa Upominki w świecie dyplomacji wzbogacona o nowe – dotąd niepokazywane – eksponaty
- atrakcje dla miłośników militariów
- prezentacja zbioru archiwalnych fotografii, które przeniosą marzycieli w okres międzywojennej elegancji, bankietów i konferencji.
- możliwość przejrzenia amerykańskiej prasy codziennej – relacjonującej m.in. pierwsze kroki człowieka na księżycu!
- możliwość wejścia do słynnej kabiny ciszy

Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
W programie:
Las Gdański
ul. Gdańska 242
- stanowisko rurmistrza, "żywa diorama", prezentacja replik historycznych narzędzi do obróbki drewna i wytwarzania drewnianych rur wodociągowych (stanowisko będzie obsługiwała osoba w stroju historycznym – pierwsze pokazy o godz. 18)
Wieża ciśnień
ul. Filarecka 1
17 – W krainie wróżek i olbrzymów – spotkanie z legendami i baśniami z Zielonej Wyspy, połączone z warsztatami plastycznymi
19 – Powstanie Wielkanocne 1916-2016 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem
20 – W krainie wróżek i olbrzymów – spotkanie z legendami i baśniami z Zielonej Wyspy, połączone z warsztatami plastycznymi
21 – Powstanie Wielkanocne 1916-2016 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy
ul. Nowogrodzka 3
18-19 – Spacer nad starym Kanałem Bydgoskim – wernisaż wystawy
19-1 - Kanał Bydgoski 240 lat historii – oprowadzanie po wystawie; zwiedzający będą mogli zapoznać się z historią Kanału Bydgoskiego, zobaczyć makietę stworzoną na podstawie Planu Lindnera z 1800 roku. Zobaczyć będzie można również interaktywną makietę śluzy trapezowej oraz makietę śluzy Okole znajdującej się na nowym Kanale Bydgoskim (makieta wydrukowana została w technologii 3D).

Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy
ul. Królowej Jadwigi 14
18 – Barwy Świata – Światłem Malowane – wernisaż wystawy
Coroczna wystawa uczniów Zespołu Szkół Chemicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Bydgoszczy – przegląd prac, biorących udział w szkolnym konkursie fotograficznym. Z wystawą w Muzeum Fotografii uczniowie goszczą po raz dziesiąty. Na wystawę zapraszamy w szczególności osoby zainteresowane udziałem w bezpłatnym, kwalifikacyjnym kursie zawodowym – fotograf, który rozpocznie się od września w Zespole Szkół Chemicznych.
19-21 - Atelier otwarte – rodzinny portret w historycznym stroju, luksografia
21-22 - Pokaz slajdów – zdjęcia sympatyków i grup działających przy MF
22-00 - Atelier otwarte – rodzinny portret w historycznym stroju, luksografia

Muzeum Ściśle Tajne, Tryszczyn, ul. Boczna 5
zwiedzanie nowego muzeum utworzonego w dawnym schronie wojewody kujawsko-pomorskiego. 500 m kw., pięć metrów pod ziemią, 50 pomieszczeń, w tym miedzy innymi dyspozytornia, akumulatorownia, sala z łącznicą telefoniczną i dalekopisem, gabinet lekarski z izolatką, sypialnie i kuchnia. Co ciekawe - większość urządzeń w schronie jest sprawna, a meble i elementy wyposażenia w bardzo dobrym stanie.

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy zaprasza na wydarzenia przygotowane w ramach Nocy Muzeów - ul. Grudziądzka 9-15, Bydgoszcz
PROGRAM
(wstęp wolny)
Wykłady:
19.30 – Kogo szukamy na Bydgoskiej Łączce? Żołnierze podziemia niepodległościowego pochowani na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy (dr Alicja Paczoska-Hauke)
20.30 – Leszek Biały (1919–1945). Pierwszy Żołnierz Wyklęty z Bydgoszczy (dr Krzysztof Osiński)
21.30 – Bydgoska pułapka. Attaches wojskowi NATO kontra kontrwywiad cywilny PRL w woj. bydgoskim w latach sześćdziesiątych XX w. (Piotr Rybarczyk)
Prezentacja wystawy plenerowej „Milcząc, wołają”
Prezentacje multimedialne:
„Ewidencja operacyjna Służb Bezpieczeństwa” (wraz z komentarzem autora)
„Postscriptum” (dotycząca opozycji demokratycznej lat 80.)
Prezentacje wybranych materiałów z zasobu archiwalnego Delegatury IPN w Bydgoszczy na temat:
Zbrodni Katyńskiej
Sylwetek Żołnierzy Wyklętych pochowanych na Bydgoskiej Łączce
Działalności kontrwywiadu Służb Bezpieczeństwa
Podziemia niepodległościowego na terenie Kujaw i Pomorza po 1945 r.
Materiałów tzw. drugiego obiegu
Możliwość zakupu wydawnictw IPN
Zwiedzanie magazynów archiwalnych: grupy do 20 osób, od 19.00 do 23.30 (co 20 min)
Wydarzenie poprowadzą pracownicy pionu edukacyjnego oraz archiwalnego Delegatury IPN w Bydgoszczy.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.