Na naprawy po nawałnicach potrzebny miliard złotych!

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Marek Weckwerth, TW

Na naprawy po nawałnicach potrzebny miliard złotych!

Marek Weckwerth, TW

W najbardziej poszkodowanym powiecie sępoleńskim nadal bez prądu była wczoraj jedna czwarta mieszkańców. W regionie liczą straty.

Dziś już wiadomo, że w Kujawsko-Pomorskiem największe szkody nawałnica poczyniła w pięciu powiatach: tucholskim, bydgoskim, sępoleńskim, żnińskim oraz nakielskim. - W poszkodowane rejony przekazaliśmy 25 pilarek do ochotniczych straży pożarnych oraz prawie 500 plandek - mówił wczoraj podczas konferencji marszałek województwa Piotr Całbecki.

Wstępne koszty odtworzenia tylko dróg wojewódzkich szacowane są na milion złotych. W samym powiecie sępoleńskim na drogowe naprawy trzeba będzie wydać blisko 20 mln zł.

- Tylko w pasie drogowym nawałnica połamała prawie pięćset drzew - wyliczał natomiast Zbigniew Jaszczuk, starosta żniński.

W powiecie sępoleńskim nadal 25 proc. mieszkańców nie ma prądu. - Prawdopodobnie do końca tego tygodnia firmie Enea uda się zakończyć naprawy - mówił Jarosław Tadych, starosta sępoleński.

W sumie na prąd w regionie czekało jeszcze wczoraj 1300 odbiorców. Energetyków w usuwaniu szkód wspomaga wojsko.

- Udrażniamy też rzekę Kamionkę, która jest zawalona drzewami i jej stan się podnosi - relacjonował ppłk Marek Magowski, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy.

Bez dachów nad głową

W powiecie sępoleńskim uszkodzonych zostało prawie 800 budynków mieszkalnych oraz 1200 pustostanów.

W gminie Rogowo w powiecie żnińskim zerwanych jest prawie 400 dachów. Z kolei w powiecie tucholskim zniszczonych jest 681 budynków mieszkalnych oraz 740 budynków gospodarczych.

Szacowaniem strat zajmuje się 60 dwuosobowych zespołów inspektorów budowlanych z całego kraju, w tym 20 z naszego regionu. Zbigniew Sulik, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, wyliczył, że skontrolowano już 2818 obiektów. Z użytkowania wyłączono 286 budynków, w tym 92 domy mieszkalne. Straty (a do przeglądnięcia jest w sumie ok. 4 tys. budynków) mają być oszacowane do końca sierpnia.

We wrześniu mogą się zacząć wypłaty odszkodowań. Województwo kujawsko-pomorskie otrzymało z budżetu centralnego na ich wypłaty 13,7 mln zł. Najwyższe odszkodowanie - do 200 tys. zł - przysługuje za zniszczone budynki mieszkalne, 100 tys. zł za inwentarskie. O pomoc zawnioskowało do wojewody już 17 gmin.

W miejsce zniszczonych poszyć eternitowych mają być zamontowane nieszkodliwe dla ludzi. Wsparcie tych inwestycji zapewni Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szacowane są także straty w zabytkach. Te w parkach z zabytkowym drzewostanem mogą wynieść ponad 1,5 mln zł i tyle samo w zabytkowych budynkach.

W sumie na usuwanie wszystkich szkód w całym regionie może pójść nawet miliard złotych!

Później dzwonek

Rok szkolny w Potulicach oraz w dwóch szkołach w Nakle rozpocznie się z dwutygodniowym opóźnieniem, bo nawałnica dała się we znaki budynkom szkół.

Dla dzieci z poszkodowanych rejonów Urząd Marszałkowski planuje zorganizować wyprawki szkolne oraz jednotygodniowe ferie. Pomoc ma być przekazywana za pośrednictwem stowarzyszenia „Salutaris”.

Patrol w lesie

Policja wzmacnia siły patrolowe w lasach. Kujawsko-pomorskich mundurowych wspiera 44 funkcjonariuszy z Wielkopolski, a wkrótce dotrą dwa plutony z Łodzi. Odnotowano na razie cztery kradzieże drewna. Kradzieży mienia nie było.

Marek Weckwerth, TW

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.