Na naprawy po nawałnicach potrzebny miliard złotych!

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Marek Weckwerth, TW

Na naprawy po nawałnicach potrzebny miliard złotych!

Marek Weckwerth, TW

W najbardziej poszkodowanym powiecie sępoleńskim nadal bez prądu była wczoraj jedna czwarta mieszkańców. W regionie liczą straty.

Dziś już wiadomo, że w Kujawsko-Pomorskiem największe szkody nawałnica poczyniła w pięciu powiatach: tucholskim, bydgoskim, sępoleńskim, żnińskim oraz nakielskim. - W poszkodowane rejony przekazaliśmy 25 pilarek do ochotniczych straży pożarnych oraz prawie 500 plandek - mówił wczoraj podczas konferencji marszałek województwa Piotr Całbecki.

Wstępne koszty odtworzenia tylko dróg wojewódzkich szacowane są na milion złotych. W samym powiecie sępoleńskim na drogowe naprawy trzeba będzie wydać blisko 20 mln zł.

- Tylko w pasie drogowym nawałnica połamała prawie pięćset drzew - wyliczał natomiast Zbigniew Jaszczuk, starosta żniński.

W powiecie sępoleńskim nadal 25 proc. mieszkańców nie ma prądu. - Prawdopodobnie do końca tego tygodnia firmie Enea uda się zakończyć naprawy - mówił Jarosław Tadych, starosta sępoleński.

W sumie na prąd w regionie czekało jeszcze wczoraj 1300 odbiorców. Energetyków w usuwaniu szkód wspomaga wojsko.

- Udrażniamy też rzekę Kamionkę, która jest zawalona drzewami i jej stan się podnosi - relacjonował ppłk Marek Magowski, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy.

Bez dachów nad głową

W powiecie sępoleńskim uszkodzonych zostało prawie 800 budynków mieszkalnych oraz 1200 pustostanów.

W gminie Rogowo w powiecie żnińskim zerwanych jest prawie 400 dachów. Z kolei w powiecie tucholskim zniszczonych jest 681 budynków mieszkalnych oraz 740 budynków gospodarczych.

Szacowaniem strat zajmuje się 60 dwuosobowych zespołów inspektorów budowlanych z całego kraju, w tym 20 z naszego regionu. Zbigniew Sulik, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, wyliczył, że skontrolowano już 2818 obiektów. Z użytkowania wyłączono 286 budynków, w tym 92 domy mieszkalne. Straty (a do przeglądnięcia jest w sumie ok. 4 tys. budynków) mają być oszacowane do końca sierpnia.

We wrześniu mogą się zacząć wypłaty odszkodowań. Województwo kujawsko-pomorskie otrzymało z budżetu centralnego na ich wypłaty 13,7 mln zł. Najwyższe odszkodowanie - do 200 tys. zł - przysługuje za zniszczone budynki mieszkalne, 100 tys. zł za inwentarskie. O pomoc zawnioskowało do wojewody już 17 gmin.

W miejsce zniszczonych poszyć eternitowych mają być zamontowane nieszkodliwe dla ludzi. Wsparcie tych inwestycji zapewni Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szacowane są także straty w zabytkach. Te w parkach z zabytkowym drzewostanem mogą wynieść ponad 1,5 mln zł i tyle samo w zabytkowych budynkach.

W sumie na usuwanie wszystkich szkód w całym regionie może pójść nawet miliard złotych!

Później dzwonek

Rok szkolny w Potulicach oraz w dwóch szkołach w Nakle rozpocznie się z dwutygodniowym opóźnieniem, bo nawałnica dała się we znaki budynkom szkół.

Dla dzieci z poszkodowanych rejonów Urząd Marszałkowski planuje zorganizować wyprawki szkolne oraz jednotygodniowe ferie. Pomoc ma być przekazywana za pośrednictwem stowarzyszenia „Salutaris”.

Patrol w lesie

Policja wzmacnia siły patrolowe w lasach. Kujawsko-pomorskich mundurowych wspiera 44 funkcjonariuszy z Wielkopolski, a wkrótce dotrą dwa plutony z Łodzi. Odnotowano na razie cztery kradzieże drewna. Kradzieży mienia nie było.

Marek Weckwerth, TW

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.