Agnieszka Domka-Rybka

Na markety padł blady strach, pracownicy wolą 500 plus

Na markety padł blady strach, pracownicy wolą 500 plus
Agnieszka Domka-Rybka

Prezes Polomarketu: - Zarabiamy na 500 plus, ale też straciliśmy pracowników, którzy nawet nie kryli, że wolą dostać zasiłek niż zarabiać.

- Przedsiębiorcy z mojej branży nie są w stanie odnaleźć się w obecnym otoczeniu prawnym, gdy co chwilę dowiadujemy się o coraz to nowszych pomysłach. Padł na nas blady strach - tak o planowanych zmianach w handlu mówił wczoraj w Bydgoszczy Michał Seńczuk, prezes i dyrektor operacyjny kujawsko-pomorskiej sieci sklepów Polomarket.

Przewijaki w sklepach. Taki pomysł

- Zmiany mogą zupełnie zaburzyć rynek. Mniejsi gracze sobie z nimi nie poradzą. Bo napotkają kolejną przeszkodę do pokonania - dodał Seńczuk.

Wskazał, że po nieudanym eksperymencie z podatkiem handlowym rząd przygotowuje kolejne regulacje. Duże kontrowersje w branży wzbudzają następstwa ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. W zamyśle autorów ma dać ona producentom rolnym równe warunki negocjacji umów z sieciami handlowymi.

Równolegle wciąż bez konkretów dyskutowany jest zakaz handlu w niedziele. Może dotyczyć nie tylko dużych, ale również 70 tys. małych polskich sklepów, których właściciele prowadzą działalność w ramach umowy franczyzy lub umowy agencyjnej.

Pojawił się także pomysł wprowadzenia obowiązku wyposażenia sklepów powyżej 100 metrów kwadratowych w przewijaki dla dzieci. - Aktualny sposób procedowania zmian w prawie powoduje niepewność, która przeszkadza w prowadzeniu biznesu. Podmioty, takie jak my, nie mają wpływu na ostateczny kształt ustawy, a przecież to właśnie my najlepiej znamy warunki rynkowe i najwięcej wiemy o zachowaniach naszych klientów - podkreśla Michał Seńczuk.

Obok planowanych zmian i walki cenowej dużym wyzwaniem dla wszystkich sieci handlowych, niezależnie od wielkości, jest pozyskanie i zatrzymanie pracowników, których na rynku brakuje.

Tak, jak inne sklepy, również Polomarket stracił ich po wejściu w życie 500 plus. - Niektórzy nawet nie kryli z jakiego powodu odchodzą. Z drugiej strony jesteśmy też beneficjentami programu, ponieważ teraz rodzice wydają najwięcej pieniędzy na produkty spożywcze - mówi Seńczuk. - Wcześniej kupowali sprzęt rtv i agd oraz używane auta.

Ile zarabia kasjer-sprzedawca?

Również ta sieć, pod wpływem presji płacowej podniosła wynagrodzenia pracowników. Kasjer-sprzedawca zarabia 2307 zł brutto miesięcznie, wcześniej to było 2059 zł.

Wprowadziła program rabatowy dla zatrudnionych, a miesiąc temu objęła ich systemem prywatnej opieki medycznej oraz zaoferowała na preferencyjnych warunkach program ubezpieczeniowy. W regionie zatrudnia 1397 osób.

Rynek sieci jest coraz bardziej „płaski”, czyli zacierają się różnice między formatami sklepów, a „wojna cenowa” doprowadziła do zrównania cen wszystkich kategorii produktów. Wśród dyskontów prym wiodą Biedronka, Lidl, Netto i Aldi. Hipermarkety tracą, m.in. dlatego, że klienci mają do nich za daleko i poświęcają zbyt dużo czasu na zakupy.

- Jesteśmy supermarketem wyłącznie z polskim kapitałem. Staramy się rywalizować na rynku produktami świeżymi. Współpracujemy tu, w Kujawsko-Pomorskiem, z wieloma lokalnymi dostawcami, takimi jak chociażby Cuiavia, Abramczyk, Viando, Jutrzenka Dobra Miasto, Brześć Włocławek, Cykoria, Bonduelle, Atlanta Włocławek, Stovit, Pałuki, którzy dostarczają nam produkty - podsumowuje prezes Polomarketu.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.