Na kłopoty, porady prawne. Kto z nich korzysta?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(mo)

Na kłopoty, porady prawne. Kto z nich korzysta?

(mo)

- Z jakimi problemami przychodzą torunianie? Jak to w życiu, z najrozmaitszymi - opowiada Aleksandra Kontowicz, radca prawny.

4 stycznia ruszyły w Toruniu punkty bezpłatnej pomocy prawnej. Przypomnijmy, że znajdują się one przy Wałach gen. Sikorskiego 10 (Urząd Miasta), Grudziądzkiej 126b (też urząd), w Domu Muz przy Poznańskiej 52 oraz w PIUM-ie przy Dziewulskiego 38.

Największe oblężenie przezywa punkt w centrum miasta. Luźniej jest w innych dzielnicach.

- Z jakimi problemami przychodzą torunianie? O, jak to w życiu, z najrozmaitszymi. Pewien 67-letni rencista rozwodzi się właśnie i dzieli majątek. Żona zabrała mu... wózek inwalidzki. Pyta: „Co robić?” I, oczywiście, służymy radą - relacjonuje radca prawny Aleksandra Kontowicz, służąca poradą w punkcie przy ul. Dziewulskiego.

Przychodzi córka, której ojciec sprzedał mieszkanie i przed realizacją obietnicy kupna innego uciekł za granicą. Także pyta o wyjście z sytuacji.

Innego dnia w punkcie porad robi się ciasno i gwarno. Pomocy szuka eksmitowana matka z kilkorgiem małych dzieci. Czy ma szansę na przyznanie lokalu socjalnego? Jak to załatwić? - pyta.

- Nie brakuje sytuacji smutnych, bo pomocy szukają u nas często osoby znajdujące się w naprawdę trudnym położeniu życiowym. Szczęśliwie, jak na razie, obywa się bez łez - mówi Aleksandra Kontowicz. - Przyznam szczerze, że po poradę zgłaszają się też osoby nieuprawnione, to znaczy takie, których ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej nie wymienia. Czy ktoś jednak miałby serce odesłać takiego człowiek z kwitkiem? Nie robimy tego, choć nie wykluczam, że problemy mogą się pojawić, gdy będą kolejki...

Radcy, adwokaci i prawnicy z trzech organizacji pozarządowych czekają na torunian w każdy dzień roboczy. Godziny ich pracy można sprawdzić chociażby na internetowej stronie Urzędu Miasta Torunia.

Uwaga! Od tego roku z bezpłatnej pomocy prawnej mogą korzystać: osoby uprawnione do korzystania z pomocy społecznej; młodzież do 26. roku życia; seniorzy po ukończeniu 65. roku życia, kombatanci i weterani; osoby, które korzystają z Karty Dużej Rodziny; każdy zagrożony lub poszkodowany (katastrofą naturalną, awarią techniczną, klęską żywiołową).

(mo)

(mo)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.