Na jakie choroby powinniśmy się szczepić [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Warczak
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Na jakie choroby powinniśmy się szczepić [wideo]

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Dlaczego powinniśmy się szczepić przeciw grypie? Jakie szczepienia są obowiązkowe dla dzieci? - wyjaśniamy wątpliwości Czytelników.

Podczas czwartkowego dyżuru poświęconego szczepieniom naszym gościem była Ewa Domańska, kierownik oddziału nadzoru przeciwepidemicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.1. Czy warto się szczepić przeciw grypie? Kiedyś się zaszczepiłam, a potem i tak zachorowałam.

Warto. To jedyny najskuteczniejszy sposób zapobiegania tej chorobie. Wskazane byłoby, aby szczepić się co roku, najlepiej przed rozpoczynającym się sezonem wzrostu zachorowań na grypę (wrzesień - październik). Szczepionka jest opracowywana corocznie, z uwzględnieniem szczepów wirusa rekomendowanych na dany sezon epidemiczny. Można się też szczepić, gdy sezon zachorowań na grypę już się rozpocznie. Pamiętajmy, że grypa jest chorobą całoroczną. Przeciwwskazaniem do szczepienia przeciwko grypie są ostre stany chorobowe lub nadwrażliwość na składniki szczepionki. W ciągu 24 godzin przed podaniem szczepionki pacjent musi zostać zbadany przez lekarza, który określi jego stan zdrowia i zdecyduje, czy szczepienie może zostać wykonane.

2. Kto szczególnie powinien się zaszczepić przeciwko grypie?

Osoby, które są szczególnie narażone na zachorowania i powikłania pogrypowe, a więc m.in. seniorzy oraz dzieci (można je szczepić już od szóstego miesiąca życia).
Wskazane jest również, aby przeciwko grypie zaszczepiły się osoby przebywające w dużych skupiskach ludzi, kontaktujące się z dziećmi, pracujące w żłobkach, przedszkolach, pracownicy ochrony zdrowia itp.

3. W grudniu urodzę moje pierwsze dziecko. Przeciwko jakim chorobom będę musiała je zaszczepić od razu, a jakie szczepienia przewidziane są później?

W ciągu 24 godzin po urodzeniu dzieci szczepione są przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Choroby, przeciwko którym dzieci są szczepione w kolejnych latach, to:

4. Czy muszę zaszczepić dziecko przeciw chorobom, o których mowa?

Tak. Wynika to z ustawy. Szczepienia ochronne obowiązkowe są zapisane w opracowywanym co roku Programie Szczepień Ochronnych. Na opiekunie prawnym i rodzicach dziecka spoczywa wykonanie tego obowiązku. W przypadku braku przeciwwskazań do szczepień, zarówno czasowych, jak i długoterminowych, niepoddanie się temu obowiązkowi skutkuje dla rodzica lub opiekuna dziecka konsekwencjami. Może zostać na niego nałożona kara. Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji dopuszcza jednorazowo grzywnę w wysokości 10 tys. zł i może ona być nakładana wielokrotnie, a łączna suma grzywien nie może przekroczyć 50 tys. zł.

5. Czy szczepionki są bezpieczne?

Szczepionki jako produkty lecznicze pochodzenia biologicznego podlegają wielu rygorystycznym wymogom zarówno w zakresie produkcji, jak i kontroli jakości przed dopuszczeniem do obrotu oraz monitorowaniu jakości i działań niepożądanych po wprowadzeniu ich do obiegu. Szczepionki stosowane w Polsce są zarejestrowane i dopuszczone do stosowania przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, co daje gwarancję bezpieczeństwa stosowanych preparatów.

6. Chciałbym zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu w WSSE w Bydgoszczy. Czy muszę wcześniej iść do lekarza po skierowanie?

Nie. Wystarczy się zgłosić do Punktu Szczepień Medycyny Podróży przy WSSE przy ul. Kujawskiej 4 w czwartki od godz. 15 do 18. W punkcie tym przyjmują lekarz i pielęgniarka. W przypadku braku przeciwwskazań szczepienie zostanie wykonane. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Pełen wykaz wykonywanych przez WSSE szczepień znajduje się na stronie internetowej.

Na jakie choroby powinniśmy się szczepić [wideo]
Filip Kowalkowski Na pytania odpowiadała Ewa Domańska z WSSE .
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.