Na ITS w Fordonie jeszcze poczekamy [mapa]

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Mateusz Mazur

Na ITS w Fordonie jeszcze poczekamy [mapa]

Mateusz Mazur

Optymistyczny wariant zakłada uruchomienie systemu za około półtora miesiąca. Do tego czasu tramwaje będą notować opóźnienia.

„System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej w trakcie kalibracji. Prosimy o sprawdzenie rozkładów jazdy na przystankach” - taki komunikat widoczny jest na elektronicznych tablicach przy przystankach od uruchomienia linii tramwajowej do Fordonu. Drogowcy pracują obecnie nad wprowadzeniem nowych danych do systemu, by faktyczna godzina przyjazdu tramwajów na przystanek zgodna była z tym, co pokazują tablice.

Fordoński tramwaj na razie na przystanki podjeżdża z małymi opóźnieniami. Zdaniem drogowców wkrótce ma się to zmienić.

Podstawowym argumentem przy montażu Inteligentnych Systemów Transportowych w mieście było zmniejszenie czasu przejazdu w centrum. Za pomocą tzw. „zielonej fali” kierowcy nie mieli oczekiwać długich minut przy skrzyżowaniach. Również tramwaje u zbiegu wszystkich ulic, gdzie przebiega torowisko miały zyskać priorytet.

W centrum ten efekt udało się uzyskać, choć niektórzy jeszcze zwracają uwagę, że pojazdy zbyt długo oczekują na przejazd przy rondzie Fordońskim. Inaczej jest jednak w przypadku nowej trasy tramwajowej do Fordonu.

Na odcinku od Wyścigowej do samej pętli na Łoskoniu tramwaje nie mają jeszcze takiego priorytetu, jakiego oczekiwali drogowcy.

- Komunikację miejską można porównać do żywego organizmu. Dopiero po uruchomieniu nowej trasy mogliśmy przystąpić do prac nad montażem ITS-u w Fordonie - tłumaczył nam Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Wykonawca prac już przystąpił do działania. Na nowej linii montowane są tzw. pętle indukcyjne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego systemu.

Wojciech Nalazek, naczelnik wydziału inżynierii i ruchu w zarządzie dróg podczas środowego spotkania z mieszkańcami w kinie Jeremi przekazał, że już cztery skrzyżowania na całej trasie tramwajowej do Fordonu zostały objęte inteligentnym systemem.

- Dzięki temu zyskaliśmy już półtorej minuty na przejeździe, a tramwaje nie spóźniają się tak, jak na początku - mówi Nalazek.

Nie oznacza to jednak, że drogowcy spoczęli na laurach. Specjaliści pracują nad tym, by tramwaje zyskały pierwszeństwo na wszystkich skrzyżowaniach. - Wówczas możemy zaoszczędzić nawet cztery minuty - przewiduje Wojciech Nalazek.

Na razie pasażerowie muszą się jednak uzbroić w cierpliwość. W najbliższych kilku tygodniach nadal możliwe są opóźnienia na trasach, a rozkłady elektroniczne mogą różnić się od tych papierowych.

- Procedura montażu ITS-u powinna potrwać jeszcze około półtora miesiąca. Dopiero wtedy tramwaje zyskają oczekiwany priorytet - informuje Maciej Kozakiewicz, prezes spółki Tramwaj Fordon.

Montaż Inteligentnych Systemów Transportowych w Fordonie, to koszt około 500 tysięcy złotych.

Systemy ITS stanowią szeroki zbiór różnych technologii (telekomunikacyjnych, informatycznych, automatycznych i pomiarowych), jak również technik zarządzania stosowanych w transporcie w celu zwiększania bezpieczeństwa uczestników ruchu, zwiększenia efektywności systemu transportowego oraz ochrony zasobów środowiska naturalnego. Wymienione systemy pracują w oparciu o zbieranie danych o ruchu i transporcie, przetwarzaniu ich w różnego typu informacje dla użytkowników lub zdefiniowane procesy automatyki.

Podstawowym celem realizacji systemu w mieście jest dążenie do skrócenia czasu przejazdu komunikacją tramwajową i pojazdami samochodowymi. Ponadto, wdrożenie systemu ma spowodować m.in. zwiększenie przepustowości sieci ulic, poprawę jakości środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie ilości np. spalin i redukcję kosztów związana z utrzymaniem i renowacją nawierzchni.

W ramach ITS dla miasta Bydgoszczy wdrożono cztery zintegrowane podsystemy:

Podsystem sterowania ruchem z monitoringiem wizyjnym w skład, którego wchodzi m.in.:

Podsystem zarządzania transportem publicznym z dynamiczną informacją przystankową w skład, którego wchodzi m.in.:

Podsystem informacji parkingowej w skład, którego wchodzi m.in.:

Podsystem naprowadzania pojazdów na drogi alternatywne w skład, którego wchodzi m.in.:

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.