Na egzamin na „prawko” i na kasę ma mieć oko wojewoda

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Marek Weckwerth

Na egzamin na „prawko” i na kasę ma mieć oko wojewoda

Marek Weckwerth

Ministerstwo Infrastruktury chce odebrać egzaminy państwowe na prawo jazdy Wojewódzkim Ośrodkom Ruchu Drogowego (WORD) i przekazać je pod nadzór wojewodów.

Według oficjalnego przekazu, egzaminy pod bezpośrednią egidą państwową mają się przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i zwiększyć fatalną dotąd zdawalność.

Najlepsza średnia zdawalność egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii „B” w regionie jest we Włocławku - to 38,5 proc. W Toruniu wynosi 32,9 proc., zaś w Bydgoszczy 30,9.

- Skoro WORD-y prowadzą własną działalność gospodarczą, zresztą pod merytorycznym nadzorem marszałków województw, to im więcej kursantów oblewają, tym więcej zarabiają. Bo kandydat na kierowcę niemal zawsze chce ponownie podejść do egzaminu.  Oczywiście taka reforma nie podoba się dyrektorom WORD-ów, których przyszłość stanie się niepewna - wyjaśnia nam pragnący zachować anonimowość szkoleniowiec.

W „zreformowanej” wersji ustawy o kierujących pojazdami cały system egzaminowania finansowany miałby być z budżetu państwa i do niego trafiałyby dochody z egzaminów. 

Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.