Na dziesiąte piętro wjedzie nowa winda

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt
Przemysław Decker

Na dziesiąte piętro wjedzie nowa winda

Przemysław Decker

Ruszyły przygotowania do hurtowej wymiany wind w blokach.

W ostatnich latach najwięcej pieniędzy pochodzących m.in. z funduszu remontowego wydawano na termomodernizację budynków. Teraz, gdy ocieplanie bloków już się zakończyło, Spółdzielnia Mieszkaniowa więcej może przeznaczać na inne cele, m.in. na wymianę wind.

W przyszłym roku wymienionych zostanie w sumie 20 osobowych i towarowo-osobowych dźwigów. Pracownicy administracji szukają właśnie firmy, która wykona te prace. Przetarg jest w toku. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, postępowanie przetargowe zostanie rozstrzygnięte jeszcze w grudniu.

- Prace mają się zakończyć do końca przyszłego roku, oferent w złożonej ofercie ma zaproponować harmonogram prac - informuje Magdalena Zygmunt, rzeczniczka prasowa Spółdzielni Mieszkaniowej.

Gdzie zamontują nowe dźwigi?

- Do wymiany zostały wybrane dźwigi najstarsze i wymagające częstych napraw - dodaje Magdalena Zygmunt.

Na osiedlu Rządz montowanych będzie sześć nowych dźwigów: trzy osobowe i trzy osobowo-towarowe. W których blokach? - Przy ulicy Sobieskiego 50, 52 i 54 - wylicza Andrzej Burkiewicz, kierownik osiedli SM Rządz i Mniszek. I dodaje, że po zakończeniu tych prac wszystkie windy na os. Rządz będą już nowe. Nie tylko o wiele bardziej estetyczne w środku, ale przede wszystkich mniej awaryjne. - Oczywiście wymagają okresowych przeglądów, ale generalnie działają bez zarzutu. Nawet przez kilkanaście lat - podkreśla kierownik Burkiewicz.

Prace są zaplanowane na pięć lat

Na osiedlu Lotnisko wymienionych zostanie osiem wind osobowo-towarowych i sześć osobowych.

- Prace odbędą się w budynku nr 3 przy ulicy Dywizjonu 303, Kustronia 22 i 24 oraz Ikara 18 i 20 - wylicza Alicja Bartoszewska, kierowniczka osiedla Lotnisko. W tej dzielnicy, w przeciwieństwie do Rządza, wymiana dźwigów dopiero się rozpoczyna.

- W sumie do wymiany mamy 58 wind. Potrwa do przez pięć lat - dodaje kierownik Bartoszewska.

Ile to będzie kosztowało?

Jak mówi Andrzej Burkiewicz, wymiana jednej windy osobowej kosztuje ok. 150 tysięcy złotych. Biorąc więc pod uwagę liczbę nowych dźwigów, które będą montowane w najbliższych latach, to związane z tym koszty będą szły w grube miliony złotych.

Pieniądze na wymianę wind w 2016 r. będą pochodziły m.in. z funduszu remontowego oraz nadwyżki finansowej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Przemysław Decker

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.