Na drogi powiatowe w kilku gminach wydadzą miliony

Czytaj dalej
Fot. Piotr Hukało
Monika Smól

Na drogi powiatowe w kilku gminach wydadzą miliony

Monika Smól

Powiatowy Zarząd Dróg będzie realizował kilka dużych inwestycji. W chełmińskim starostwie nie żałowali funduszy na remonty nawierzchni.

Kilka dużych inwestycji zaplanowano w tym roku w powiecie. Wśród nich jest przebudowa drogi powiatowej Kokocko-Dębowiec-Dąbrowa Chełmińska na długości ponad 2,9 km.

W zakres przebudowy wchodzi wzmocnienie i odcinkowe poszerzenie istniejącej jezdni. Zaplanowano też wykonanie chodników, oznakowania pionowego i poziomego, zatok autobusowych i postojowych, remont przepustów pod drogą i przebudowę zjazdów, ustawienie barier energochłonnych, odtworzenie rowów przydrożnych i utwardzenie poboczy.

- Szacunkowy koszt inwestycji to 2,1 mln złotych - informuje Krzysztof Żukowski z PZD w Chełmnie. - Wystąpiliśmy z wnioskiem o dofinansowanie realizacji zadania w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Wartość dofinansowania wynosi do 50 procent. Inwestycja znalazła się na liście rezerwowej. Liczymy na to, że będą oszczędności po przetargach.

Planowana jest też przebudowa 2,5 km drogi Brzozowo-Stolno. Koszt: 2,5 mln złotych. W PZD wystąpili o to samo dofinansowanie i czekają.

- Jezdnia zostanie wzmocniona, miejscowo poszerzona, powstanie chodnika, przebudowane będą zjazdy, wykonane oznakowanie pionowe i poziome - wymienia Żukowski. - Robotnicy zamontują bariery energochłonne, odtworzą rowy przydrożne, utwardzą pobocza.

Remontu za około 0,8 mln złotych doczeka się też 2,6 km odcinek Niemczyk-Wrocławki. - Wzmocnienie, odcinkowe poszerzenie drogi, przebudowa zjazdów, oznakowanie pionowe i poziome, utwardzenie poboczy - to wchodzi w zakres robót na tej trasie - wyjaśnia Żukowski. - Zadanie to planowane jest do dofinansowania w wysokości ponad 63 procent w ramach PROW. W styczniu złożyliśmy wniosek. Tradycyjnie, planujemy też zadania wspólne z gminami - przebudowę dróg powiatowych. Chcemy przeznaczyć po 100 tys. złotych na zadania w każdej z gmin - 50 tys. złotych wyłoży powiat, tyle samo gmina.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.