Na drogach natężenie nam rośnie [zdjęcia, mapa interatywkna]

Czytaj dalej
Fot. Michał Czeluśniak
Marek Weckwerth

Na drogach natężenie nam rośnie [zdjęcia, mapa interatywkna]

Marek Weckwerth

Najwięcej aut w regionie jeździ trasą z Bydgoszczy do Białych Błot, najmniej między Jeżewem a Grupą.

Wyjątkowo dużo pojazdów porusza się odcinkami prowadzącymi do węzłów na trasach szybkiego ruchu - wynika z najnowszego badania natężenia ruchu na drogach wojewódzkich Kujawsko-Pomorskiego. Takie badania wykonuje się co 5 lat.

24 tysiące na dobę

Największe natężenia ruchu zanotowano na krótkiej trasie nr 223 łączącej Bydgoszcz z węzłem drogowym w Białych Błotach. Porusza się nią prawie 24 tys. samochodów i innych pojazdów na dobę. W godzinach szczytu, gdy kierowcy wracają po pracy w Bydgoszczy do domów za miastem, korki tworzą się już kilka kilometrów przed Białymi Błotami.

Duży wzrost natężenia ruchu wystąpił na drodze wojewódzkiej nr 266 łączącej południe regionu z autostradą A1. Krótkim odcinkiem pomiędzy Aleksandrowem Kujawskim a Odolionem porusza się średnio ponad 14 tys. pojazdów na dobę.

Ponad 10 tys. pojazdów przejeżdża codziennie drogą wojewódzką nr 240 (Świecie -Chojnice) przez Tucholę, a także drogą nr 251 przez Inowrocław i Żnin. Podobnie jest w Mogilnie na drodze wojewódzkiej nr 254.

Na niektórych drogach natężenie ruchu spadło. Stało się tak między innymi w Brodnicy, gdzie przy wsparciu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego
Michał Czeluśniak Na niektórych drogach natężenie ruchu spadło. Stało się tak między innymi w Brodnicy, gdzie przy wsparciu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wybudowano obwodnicę.

Natężenia ruchu znacznie wzrosły także na drogach, które łączą duże miasta z ich obrzeżami. Na przykład trasą wojewódzką nr 273 w powiecie toruńskim porusza się około 4400 pojazdów na dobę, czyli o tysiąc więcej niż przed 5 laty.

Z kolei na drodze nr 244 (to nieformalna północna obwodnica Bydgoszczy) natężenie ruchu wzrosło z 3700 do 5200 pojazdów. W jej okolicach powstanie prawdziwa obwodnica stanowiąca fragment drogi ekspresowej S-5.

Obie drogi wojewódzkie na wielu odcinkach zyskały ostatnio nową nawierzchnię.

Mniejszy ruch

Na niektórych drogach natężenie ruchu spadło. Stało się tak między innymi w Brodnicy, gdzie przy wsparciu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wybudowano obwodnicę. Z kolei, dzięki otwarciu odcinka autostrady A-1, o ponad połowę spadło natężenie ruchu na drodze wojewódzkiej nr 552 łączącej Lubicz z Łysomicami (na północny- wschód od Torunia).Najmniejsze natężenia ruchu zanotowano na gruntowym odcinku drogi wojewódzkiej nr 272 w powiecie świeckim pomiędzy Jeżewem a Grupą - to niespełna 300 pojazdów na dobę. W ubiegłym roku na 800-metrowym fragmencie tej drogi ułożono betonową nawierzchnię. W kolejnych latach drogowcy chcą utwardzić całą trasę 272 (przebiega przez północno-wschodnią rubież Borów Tucholskich), a jeszcze w tym roku betonowy dywanik pojawi się na drodze wojewódzkiej nr 391, która przylega bezpośrednio do DW 272 w kierunku miejscowości Buśnia.

Sześć badań

- Natężenie ruchu badane jest co pięć lat. Pozwalają lepiej planować inwestycje i remonty. Ruch kontrolowany był w różnych miesiącach, a w sumie było sześć badań. Z pomiarów wynika, że natężenie ruchu na sieci dróg wojewódzkich wzrosło średnio o trzy procent - mówi Mirosław Kielnik, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Oko na kierowców

Sytuacja na drogach jest na bieżąco monitorowana dzięki wdrożonemu w ubiegłym roku systemowi elektronicznej ewidencji. Na trasach zainstalowano 42 kamery. Sieć dróg wojewódzkich w Kujawsko-Pomorskiem ma 1730 km. W całej Polsce drogi tej rangi liczą 27 tys. 287 km.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.