Na cyferkach Iwona zna się jak mało kto!

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Justyna Juszczyńska, WA

Na cyferkach Iwona zna się jak mało kto!

Justyna Juszczyńska, WA

Iwona Oliwkowska już od sześciu lat wygrywa konkursy sudoku.

Nieprzerwanie od sześciu lat Iwona rozwiązuje łamigłówki matematyczne i wygrywa konkursy. W tym roku po raz szósty Gimnazjum nr 2 zorganizowało międzyszkolny konkurs „Zostań mistrzem sudoku”. W zmaganiach wzięło udział 21. uczniów z włocławskich szkół. Łamigłówki sudoku rozwiązywali uczniowie gimnazjów nr: 2, 7, 12, 14 oraz II LO, III LO, Zespołu Szkół Elektrycznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Iwona jest niepokonana od sześciu lat

Po raz kolejny mistrzynią łamigłówek okazała się Iwona Oliwkowska, uczennica II LO, absolwentka Gimnazjum nr 2. Iwona wygrywała wszystkie konkursy sudoku, najpierw jako uczennica gimnazjum, teraz w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. - Ona jest niesamowita - mówi Ewa Cieślak, dyrektorka Gimnazjum nr 2. - Patrzyłam, jak rozwiązuje łamigłówki. Czasem wystarczało jej kilka sekund, by rozwiązać zadanie. Spojrzała i już wiedziała, jak to zrobić.

Mistrzyni sudoku łamigłówki rozwiązuje od 7 roku życia. Wspomina, że pierwsze kwadraty, które wypełniała, znalazła w gazecie telewizyjnej dodawanej do „Pomorskiej”. Na początku były sukcesy na planszach łat-wych, potem stopień trudności łamigłówek się zwiększał.

W konkursie sudoku wystartowała po raz pierwszy w piątej klasie szkoły podstawowej. I wygrała. W kolejnym roku nie udało się jej zakwalifikować do etapu międzyszkolnego. W gimnazjum jednak wróciła do wygrywania i od sześciu lat nie ma sobie równych.

Swoją przyszłość wiąże z matematyką

Jak wyglądały przygotowania Iwony do konkursu sudoku? - Dzień przed zawodami rozwiązałam kilka planszy, aby sprawdzić, ile zajmuje to czasu - wyznaje skromnie uczennica „Kopernika”. Ile czasu zajmuje rozwiązanie sudoku? Łatwe maksymalnie do 1,5 minuty. Trudne - około 5 minut.

Iwona jest miłośniczką matematyki. Uczy się w trzeciej klasie liceum o profilu administracyjno-prawnym. Jednak jak przyznaje, wiąże swoją przyszłość z cyferkami. Chciałaby w przyszłości zostać księgową. - Główną księgową, bo, jak wiadomo, główny księgowym lepiej zarabia - dodaje z uśmiechem Iwona.

Autor: Justyna Juszczyńska, WA

Justyna Juszczyńska, WA

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.