Na biodro i kolano w Toruniu pacjenci muszą czekać przez kilka lat

Czytaj dalej
Fot. archiwum
(pk)

Na biodro i kolano w Toruniu pacjenci muszą czekać przez kilka lat

(pk)

Kolejki pacjentów kontrolowane są przez NFZ i administrację szpitali.

Od 4 do 5 lat czekają w Toruniu pacjenci na zabiegi wszczepienia endoprotezy biodra lub kolana. To jeden z najpopularniejszych zabiegów realizowanych w zakresie ortopedii i traumatologii. Na tle innych ośrodków w kraju jest to okres porównywalny, ale lokalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia i tak zapowiada kontrolę.

Można się tylko domyślać, że wpływ na decyzję miała skandaliczna sytuacja w Łodzi, gdzie chorzy mieli czekać na zabiegi aż 13 lat! I to w sytuacji, kiedy od kilku lat niemożliwe jest zapisanie się do kolejki w różnych szpitalach, na co nie pozwala system.

- Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Bydgoszczy informuje, że rozpoczął kontrolę podmiotów leczniczych w zakresie prowadzenia list oczekujących na świadczenia medyczne (tzw. kolejki) - przekazuje Hanna Krzyżanowska, kierownik sekcji ds. skarg i wniosków. - Kontrole nie dotyczą tylko szpitali, ale również poradni specjalistycznych. Tutejszy oddział prowadzi monitoring list oczekujących na bieżąco. Prowadzimy też akcję informacyjną skierowaną do dyrektorów podmiotów leczniczych o nieprawidłowościach związanych z prowadzeniem list oczekujących.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu na zabieg czekają 1093 osoby, a zapisy odbywają się na kwiecień 2020 roku. - Kolejki oczekujących na zabiegi pacjentów poddawane są skrupulatnej kontroli zarówno przez NFZ, jaki i administrację szpitala. W szpitalu działa zespół ds kontroli przyjęć, który sprawuje nadzór nad kolejkami do zabiegów - informuje Janusz Mielcarek, rzecznik prasowy szpitala. - Oddział Ortopedyczno-Urazowy otrzymuje z administracji szpitala co dwa miesiące listę kolejnych pacjentów oczekujących na zabiegi. Kontaktujemy się z każdym pacjentem telefonicznie, aby w sytuacji, gdy jakiś pacjent nie może poddać się zabiegowi przesunąć na ten termin kolejnych oczekujących.

W Specjalistycznym Szpitalu Miejskim na zabieg czekają 534 osoby, a najbliższy wolny termin to wrzesień 2021 roku. - Mamy w szpitalu komisję kolejkową, która kontroluje raz w miesiącu listę oczekujących - mówi Andrzej Przybysz, zastępca dyrektora tego szpitala. - Komisja sprawdza, czy zabiegi realizowane są zgodnie z planem, weryfikuje wykonania poza kolejnością. Nie ma jednoznacznych kryteriów, bo mimo najszczerszych chęci, życia i zdrowia ludzkiego nie da się zobiektywizować. A najczęściej jest tak, że jak ktoś ma dużą buzię, czy jest przebojowy - jak to się ładnie mówi - to pisze skargi do funduszu i dostanie się poza kolejnością.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że oprócz tzw. pacjentów nagłych np. po złamaniach, jest też grupa ustawowo uprawnionych do świadczeń poza kolejnością.

Warto wiedzieć

Wizyta poza kolejnością

Czas oczekiwania

Autor: (pk)

(pk)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.