Na 500+ w Kujawsko-Pomorskiem poszło już ponad 20 mln zł [Kiedy decyzje i wypłaty?]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Jolanta Zielazna

Na 500+ w Kujawsko-Pomorskiem poszło już ponad 20 mln zł [Kiedy decyzje i wypłaty?]

Jolanta Zielazna

Najwyższe do tej pory wsparcie w programie Rodzina 500+ w regionie dostali rodzice z Radzynia Chełmińskiego - na 10 dzieci.

- To bardzo sympatyczna, porządna rodzina - podkreśla Dorota Hass, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej urzędu wojewódzkiego w Bydgoszczy. - Mówię to dlatego, że często rodziny wielodzietne utożsamiane są z patologiami, tu nic takiego nie ma miejsca. Takie opinie są dla tej rodziny krzywdzące.

Na ośmioro dzieci (spośród 12 rodzeństwa) wypłacono pieniądze w gminie Bobrowo. Krystyna Ciesielska z tamtejszego GOPS także zapewnia, że to rodzina, w której pieniądze wydane będą z pożytkiem dla dzieci.

W Toruniu jest decyzja dla 9 dzieci, we Włocławku wypłacono 3500 na 7 dzieci, w Chełmży 3000 zł na szóstkę pociech.

Z kolei najmłodszą matką, której przyznano pieniądze jest 16-letnia Dżesika z gminy Boniewo, matka 2 dzieci. Pierwsze urodziła mając lat 14, drugie - rok później. Pieniądze trafiły do konkubenta matki Dżesiki, który jest prawnym opiekunem dziewczyny. Ojcem dzieci jest jego brat. Z kolei jej matka, Katarzyna, dostanie pieniądze na piątkę dzieci, poza Dżesiką, na którą nie złożyła wniosku.

Część gmin w województwie kujawsko-pomorskim nie wydała jeszcze decyzji w programie Rodzina 500+. Kiedy planują to zrobić:

Dla ponad 41 tys. dzieci

W urzędzie wojewódzkim podsumowano wczoraj efekty pierwszego miesiąca programu Rodzina 500+

Dane z 2 maja mówią, że w ciągu pierwszego miesiąca w województwie złożono 120 tys. 825 wniosków, z czego blisko 22 tys. drogą elektroniczną. Do tej pory wydano prawie 34 tysiące decyzji na 41 373 świadczenia, czyli dla tylu dzieci.

Do wypłaty na tym etapie jest 20 mln 663 tys. zł. Rekordzistą w rozpatrywaniu wniosków jest Papowo Biskupie. Gmina na 312 złożonych podań rozpatrzyła 303 i wydała decyzję o świadczeniu wychowawczych dla 447 dzieci. Ich rodzice dostaną ponad 223 tys. zł.

W Radziejowie (miasto) na 344 wnioski wydano 328 decyzji dla 473 dzieci na kwotę 236,5 tys. zł. W Bukowcu na 398 wniosków wydano 359 decyzji dla 609 dzieci. Do wypłaty - ponad 304 tysiące zł

Na drugim biegunie jest kilkanaście gmin, które - według informacji przekazanych do urzędu wojewódzkiego - jeszcze nie wydały decyzji. Jak mówi dyrektor Hass, z informacji uzyskanych przez wydział w tych gminach wynika, że decyzje są przygotowywane, ale wydane mają być wszystkie w krótkim czasie. Wtedy też wypłacone zostaną pieniądze. Ma to zapobiec sytuacji, by - szczególnie w małych gminach - jedne rodziny pieniądze dostały, drugie musiały długo na nie czekać.

Spośród największych miast wśród tych, które jeszcze nie wydały decyzji jest Inowrocław. Mają być wydane w połowie miesiąca, a wypłata pieniędzy nastąpi do końca bm. W takich samych terminach planuje zrobić to UG w Gostycynie. O planach pozostałych gmin piszemy obok w ramce.

Toruń chce do końca maja wypłacić pieniądze, Bydgoszcz- ze względu na liczbę wniosków - na przełomie maja i czerwca.

Pieniądze w tym roku są

Gminy bez przeszkód dostają na swoje konta pieniądze na wypłaty. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zapewniał, że w budżecie na obecny rok zagwarantowane jest 875 mln 240 tys. zł oraz prawie 97 mln w rezerwie celowej budżetu państwa. Do tej pory kujawsko-pomorskim samorządom na wypłatę świadczeń wychowawczych przekazano prawie 89 mln zł.

Gminy, które wydały większość decyzji to:

Program Rodzina 500+ w założeniu ma zapobiec katastrofie demograficznej kraju i spowodować, że w ciągu 10 lat w Polsce urodzi się 278 tys. dzieci.

Korzyści z programu ma odnieść także gospodarka - PKB ma wzrosnąć o 0,5 pkt. proc. Wojewoda przedstawił też inne oczekiwania wobec „500 zł na dziecko”, to m.in.: spadek ubóstwa w rodzinach o 3 pkt. proc., spadek zagrożenia ubóstwem dzieci i młodzieży z 23,2 proc. do 11 proc., wzrost dochodów gmin.

Po województwie do końca czerwca jeździć będzie 500bus. Dziś zawita do Lubiewa, Lniana i Drzycimia.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.