Na 500 plus potrzeba dodatkowych pieniędzy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Jolanta Zielazna

Na 500 plus potrzeba dodatkowych pieniędzy

Jolanta Zielazna

W naszym regionie na wypłaty 500 plus potrzeba 37 mln zł więcej, niż wstępnie planowano. Pieniądze potrzebne są w prawie każdym województwie.

Jeden milion zł z brakujących 37 uzbiera się z różnych niewydanych środków w pomocy społecznej, a 36 mln zł musi dorzucić ministerstwo finansów. Takie zgłoszenie urząd wojewódzki w Bydgoszczy wysłał pod koniec października do resortu pracy.

Rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól uspokaja, że pieniędzy na wypłatę świadczenia wychowawczego nie zabraknie. Wyjaśnia, że wydane decyzje są obowiązujące i nie ma możliwości, by rodziny nie otrzymały należnych im świadczeń. Dotyczy to zarówno tego roku, jaki i kolejnych lat.

Na razie, przypomnijmy, decyzje wydane są do 30 września 2017 r.

W naszym województwie najwięcej pieniędzy brakuje w największych miastach - informuje Dorota Hass, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy.

Bydgoszcz na wypłaty świadczeń 500 plus do końca roku potrzebuje jeszcze 12 mln zł, Toruń - 7 mln, Grudziądz - 4 mln zł, a Inowrocław 3 mln zł. Po około milionie brakuje w Tucholi i Żninie, 800 tys. zł w Golubiu-Dobrzyniu (miasto).

Ale już na przykład Włocławek ma nadwyżkę, podobnie, jak Brodnica (miasto).

Czy brak pieniędzy oznacza, że miasta źle oszacowały liczbę dzieci? Niekoniecznie. - Urodziło się więcej dzieci, bo wypłacamy więcej jednorazowych świadczeń z tytułu urodzenia dziecka - mówi dyrektor Hass. - W styczniu takich dodatków było 1123, we wrześniu - 1510.

Poza tym po świadczenia 500 plus zgłosiło się dużo cudzoziemców, którzy mają u nas prawo do pracy. To szczególnie osoby zza naszej wschodniej granicy. - W karcie pobytu mają adnotację o dostępie do rynku pracy, więc jeśli są u nas z rodziną, mają prawo do świadczenia wychowawczego na swoje dzieci - wyjaśnia dyrektor. Jest tych osób na tyle dużo, że wpłynęło to na wysokość zaplanowanej kwoty.

Ministerstwo rodziny uspokaja, że zostały zebrane zapotrzebowania z urzędów wojewódzkich i resort wystąpił już do ministra finansów o przekazanie dodatkowych środków.

Dziennik „Rzeczpospolita” obliczył, że może chodzić o kwotę między pół miliarda a jednym miliardem złotych. Z informacji uzyskanych z 10 województw wynikało, że brakuje w nich pół miliarda zł. Najwięcej - na Mazowszu - 216 mln zł. Małopolska potrzebuje jeszcze 73 mln zł, a woj. pomorskie 48,6 mln zł.

W Kujawsko-Pomorskiem pomoc w postaci 500 zł wypłacana jest na ponad 212 tys. dzieci.


"Budżet niespełnionych obietnic". Politycy komentują rządową propozycję budżetu 2017

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.