Mydło nasz wróg? Brudny jak Polak

Czytaj dalej
Anna Stasiewicz-Mąka

Mydło nasz wróg? Brudny jak Polak

Anna Stasiewicz-Mąka

Czyżbyśmy nadal wierzyli, że „częste mycie skraca życie”? Bo wciąż wielu z nas jest na bakier z higieną.

Sanepid na Śląsku alarmuje, że niepokojąco rośnie liczba przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A, potocznie zwanym żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. W 2016 roku takich przypadków były 3, w tym roku aż 92! Do zakażenia może dojść po spożyciu na przykład nieumytych owoców, wirus może również przenieść się poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce.

- Higienicznych nawyków, takich właśnie jak mycie rąk, powinniśmy uczyć już od najmłodszych lat - mówi Beata Galus, specjalista medycyny rodzinnej w poradni przy szpitalu im. Biziela w Bydgoszczy. - To niby błaha czynność, a może nas uchronić przed wieloma poważnymi chorobami.

W 2008 roku Unicef zdecydował, że 15 października będzie Światowym Dniem Mycia Rąk. Okazuje się, że równie ważne, co samo mycie rąk, jest również sposób w jakim to robimy. Dłonie myjemy przez co najmniej 30 sekund, pod bieżącą, ciepłą wodą z użyciem mydła – samo opłukanie w zimnej wodzie tylko pozornie „wyczyści” nasze ręce, jednak nie usunie z nich bakterii.

Z sondażu grupy IQS przeprowadzonego dla „News weeka” wynika, że co ósmy Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a co piąty nie robi tego po powrocie do domu. 60 procent naszych rodaków nie korzysta z wody i mydła po wyjściu z toalety.

Badanie wykonane w ubiegłym roku przez TNS OBOP pokazuje z kolei, że co ósmy Polak kąpie się co drugi dzień, rzadziej niż co dwa dni myje się 6 procent z nas. Nie lepiej jest z myciem włosów. Co ósmy Polak myje włosy tylko raz w tygodniu.

Czy w czasach, kiedy sklepowe półki wręcz uginają się od rożnego rodzaju kosmetyków, można nie dbać o higienę? Okazuje się, że tak.

Polak potrafi.

TNS OBOP zapytał na przykład Polaków, jak często zmieniają bieliznę. I co? 4 procent spośród nas nosi majtki nawet przez 4 dni, zanim je upierze!

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Stasiewicz-Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.