Muzyczna sława szkoli w Inowrocławiu przyszłe gwiazdy operowej estrady

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski

Muzyczna sława szkoli w Inowrocławiu przyszłe gwiazdy operowej estrady

Dominik Fijałkowski

Gościowi z Włoch podobają się Solanki. Uważa, że muszla koncertowa w samym centrum parku jest idealnym miejscem na opery.

W Inowrocławiu gości profesor Ubaldo Fabbri, światowej sławy pianista, akompaniator i coach wokalny. Człowiek, który współpracował m. in. z tak znanymi postaciami świata muzyki, jak Lucciano Pavarotti.

Pan profesor nie przybył do naszego uzdrowiska, by zażywać tu leczniczych zabiegów. Wspólnie z Justyną Chęsy, doktorem sztuk muzycznych oraz Magdaleną Kędzior prowadzi warsztaty dla uzdolnionych studentów wokalistów, pod nazwą Studium Belcanto. W zajęciach uczestniczy siedem osób, w tym dwie absolwentki Państwowej Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu, a obecnie studentki akademii muzycznej oraz Chinka.

W sobotę Ubaldo Fabbri spotkał się z dziennikarzami. Nie szczędził miłych słów pod adresem Inowrocławia. - Jest mi bardzo miło gościć w Polsce. Bardzo podoba mi się Inowrocław i wasz wspaniały Park Zdrojowy - mówił.

Pan profesor zwrócił uwagę na muszlę koncertową. Uznał, że ze względu na wspaniałe położenie w samym sercu Solanek, obiekt idealnie nadaje się na to, by wystawiać tam opery.

Ubaldo Fabbri chwalił też polskich studentów, z którymi pracuje w Inowrocławiu. Podkreślał, że są to osoby niezwykle utalentowane, ambitne i o wielkiej kulturze. Silnym charakterem przewyższają na przykład studentów amerykańskich.

- Polscy studenci są profesjonalistami - zapewnił profesor.

Czego więc uczą się przyszłe gwiazdy muzyki operowej w Inowrocławiu? - Chcemy przenieść na nasz grunt ideę wokal coachingu. Mówiąc najprościej, polega on na współpracy śpiewaka z pianistą, akompaniatorem, osobą bardzo dobrze znającą wymagania dyrygenta, pomagającą śpiewakowi szybko przygotować się do roli. Profesor Fabbri jest światowej sławy specjalistą w wokal coachingu, dziedzinie która u nas dopiero nieśmiało wchodzi do szkół muzycznych - tłumaczy Justyna Chęsy, dyrektor artystyczny warsztatów.

Studenci poznają też w Inowrocławiu tak zwane Techniki Alexandra. Wymyślił je aktor, który zaczął tracić głos. - Służą one nie tylko aktorom, ale i śpiewakom. Podczas zajęć uczymy się obserwować nasze zachowanie, zauważać nawyki, które powodują, że tracimy niepotrzebną energię i niszczymy nasz talent - informuje Magdalena Kędzior, prowadząca zajęcia ze studentami.

Podczas sobotniego spotkania prof. Ubaldo Fabbri nie krył, że chciałby, aby w Inowrocławiu odbyły się w przyszłości kolejne edycje warsztatów. Wiele wskazuje na to, że tak może być. Na razie pewne jest to, że już w najbliższy wtorek, 9 bm., o godz. 19.30 w Sali Kryształowej Sanatorium „Solanki” Medical Spa przy ul. Wilkońskiego odbędzie się koncert muzyki włoskiej z udziałem uczestników warsztatów.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.