Muzeum w Toruniu okradane przez 9 lat. Czy zyska status narodowego?

Czytaj dalej
Fot. fot. Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan

Muzeum w Toruniu okradane przez 9 lat. Czy zyska status narodowego?

Małgorzata Oberlan

Były kustosz Muzeum Okręgowego Toruniu oskarżony został o kradzież 194 zabytkowych monet wartych 1,46 mln zł. Okazało się jednak, że monet skradziono prawie dwa razy więcej - aż 361. Numizmaty znikały na przestrzeni 9 lat. Czy ta afera niweczy starania placówki o status muzeum narodowego?

Wstrząsem dla opinii publicznej była już informacja z czerwca br. o tym, że starszy kustosz Adam M. miał przez 9 lat kraść cenne monety z miejsca pracy i odsprzedawać je numizmatykowi Andrzejowi R. A wszystko to w poczuciu bezkarności tym większej, że przez 5 lat w dziale monet Muzeum Okręgowego w Toruniu nie przeprowadzono inwentaryzacji.

Adam M., jak dowodzą śledczy, przywłaszczył sobie 194 monety pochodzące z okresu od XVI do XIX wieku, o łącznej wartości 1,46 mln zł. Teraz okazuje się, że z muzeum skradziono o wiele więcej monet, bo łącznie 361. Kto wyniósł brakujące 167 numizmaty, z których najstarsze pochodziły z XIII wieku? Tego Prokuraturze Okręgowej w Toruniu ustalić się nie udało i 31 maja br. śledztwo w tej sprawie umorzyła.

-Na naszą decyzję umarzającą to postępowanie zażalenie wniosła dyrektor Muzeum Okręgowego. Sprawę rozstrzygnie Sąd Okręgowy w Toruniu. Zatem umorzenie nie jest prawomocne - zaznacza Andrzej Kukawski, rzecznik toruńskiej prokuratury. I dodaje, że śledczy nie znaleźli dowodów ani na to, by owe 167 monety przywłaszczył Adam M., ani nie ustalili innego sprawcy. Co do tego jednak, że zginęły wskutek przestępstwa, wątpliwości tu nie ma.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.