Muszą ciągle trzymać rękę na pulsie i być online. FOMO dotyka co piątego nastolatka w Polsce

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Muszą ciągle trzymać rękę na pulsie i być online. FOMO dotyka co piątego nastolatka w Polsce

Ewa Abramczyk-Boguszewska

FOMO dotyka co piątego nastolatka w Polsce - wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Warszawski. Nie jest to zwykłe uzależnienie od internetu. Młodym ludziom coraz częściej towarzyszy lęk, że odłączeni od sieci stracą coś ważnego.

- Moja szesnastoletnia córka właściwie nie rozstaje się z telefonem - mówi pani Monika z Bydgoszczy, mama Sandry. - Ma go ciągle przy sobie. Sprawdza, co wrzucają do sieci znajomi, rozmawia z koleżankami i kolegami z klasy. Prawie bez przerwy słyszę powiadomienia z internetowych aplikacji, Instagrama i Messengera. Telefon jest pierwszą rzeczą, po którą sięga rano.

FOMO (z angielskiego Fear of Missing Out) to lęk przed odłączeniem. Dotyka on ludzi w różnym wieku, głównie młodzież. Nie jest ono zwykłym uzależnieniem od internetu.

Według raportu „FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem”, przygotowanego przez Uniwersytet Warszawski co piąty nastolatek doświadcza FOMO. Dotyczy to w równym stopniu dziewcząt, jak i chłopców. Z kolei wyniki badania Państwowego Instytutu Badawczego NASK „Nastolatki 3.0” wskazują, że  prawie co trzeci nastolatek deklaruje, że nie jest w stanie wytrzymać i funkcjonować bez telefonu.

Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.