Mural w Bydgoszczy upamiętni strajk [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna

Mural w Bydgoszczy upamiętni strajk [zdjęcia]

Jolanta Zielazna

Pod petycją o utworzenie w Bydgoszczy Izby Pamięci Oporu Chłopskiego podpisało się ponad 200 osób. Czy ma szanse powstać?

Czy zmieni się przynajmniej fasada kamienicy przy ul. Dworcowej 87 w Bydgoszczy, w której 35 lat temu trwał okupacyjny strajk chłopski? Dziś, jeśli to miejsce zwraca uwagę, to niestety, nie tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia.

Inicjatorzy petycję w tej sprawie skierowali do kilku osób i instytucji: władz Bydgoszczy, samorządu województwa, ministerstw: kultury, edukacji, rolnictwa. W imieniu ponad 200 osób, które się podpisały pod petycją, poinformowali o niej wczoraj (na zdjęciu od prawej) Jan Rulewski (senator PO), Telesfor Horodecki i Wojciech Mojzesowicz - uczestnicy wydarzeń z marca 1981 r. w Bydgoszczy.

- Dla rolników, którzy tu strajkowali, ta siedziba jest, zachowując wszelkie proporcje, jak sala BHP w stoczni gdańskiej - mówi Telesfor Horodecki, uczestnik strajku w marcu 1981 roku. - Tu się stało coś dla nas bardzo ważnego i chcielibyśmy, żeby to zostało upamiętnione.

W pierwszym etapie autorzy petycji wnioskują, by przy planowanym remoncie kamienicy na jej fasadzie powstał mural upamiętniający chłopski opór.

W następnych etapach zagospodarowane miałyby być piwnice, w kamienicy utworzona Izba Pamięci Oporu Chłopskiego pod Zaborami oraz w okresie PRL. A punkt ostatni to wybudowanie Laboratorium Ziemi - na wzór centrów nauki, wiedzy. W zamyśle autorów ma to być placówka kulturalno-wychowawcza.

O swoim pomyśle autorzy petycji z władzami Bydgoszczy nie rozmawiali. Mojzesowicz: - Mural to nie jest rzecz kosztowna, ma być symboliczny, przy okazji planowanego remontu.

Laboratorium Ziemi to sprawa ministerstw i unijnych dotacji.

Kamienica przy Dworcowej 87 należy do wspólnoty, zarządza nią ADM, która ma 58 proc. udziałów. Magdalena Marszałek, rzecznik ADM, informuje, że planowany jest remont elewacji i klatki schodowej. Na bieżący rok w planie jest wykonanie projektu elewacji. O pomyśle, jak fasada miałaby wyglądać, zarządcy nic nie wiadomo.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.