Mural w Bydgoszczy upamiętni strajk [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna

Mural w Bydgoszczy upamiętni strajk [zdjęcia]

Jolanta Zielazna

Pod petycją o utworzenie w Bydgoszczy Izby Pamięci Oporu Chłopskiego podpisało się ponad 200 osób. Czy ma szanse powstać?

Czy zmieni się przynajmniej fasada kamienicy przy ul. Dworcowej 87 w Bydgoszczy, w której 35 lat temu trwał okupacyjny strajk chłopski? Dziś, jeśli to miejsce zwraca uwagę, to niestety, nie tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia.

Inicjatorzy petycję w tej sprawie skierowali do kilku osób i instytucji: władz Bydgoszczy, samorządu województwa, ministerstw: kultury, edukacji, rolnictwa. W imieniu ponad 200 osób, które się podpisały pod petycją, poinformowali o niej wczoraj (na zdjęciu od prawej) Jan Rulewski (senator PO), Telesfor Horodecki i Wojciech Mojzesowicz - uczestnicy wydarzeń z marca 1981 r. w Bydgoszczy.

- Dla rolników, którzy tu strajkowali, ta siedziba jest, zachowując wszelkie proporcje, jak sala BHP w stoczni gdańskiej - mówi Telesfor Horodecki, uczestnik strajku w marcu 1981 roku. - Tu się stało coś dla nas bardzo ważnego i chcielibyśmy, żeby to zostało upamiętnione.

W pierwszym etapie autorzy petycji wnioskują, by przy planowanym remoncie kamienicy na jej fasadzie powstał mural upamiętniający chłopski opór.

W następnych etapach zagospodarowane miałyby być piwnice, w kamienicy utworzona Izba Pamięci Oporu Chłopskiego pod Zaborami oraz w okresie PRL. A punkt ostatni to wybudowanie Laboratorium Ziemi - na wzór centrów nauki, wiedzy. W zamyśle autorów ma to być placówka kulturalno-wychowawcza.

O swoim pomyśle autorzy petycji z władzami Bydgoszczy nie rozmawiali. Mojzesowicz: - Mural to nie jest rzecz kosztowna, ma być symboliczny, przy okazji planowanego remontu.

Laboratorium Ziemi to sprawa ministerstw i unijnych dotacji.

Kamienica przy Dworcowej 87 należy do wspólnoty, zarządza nią ADM, która ma 58 proc. udziałów. Magdalena Marszałek, rzecznik ADM, informuje, że planowany jest remont elewacji i klatki schodowej. Na bieżący rok w planie jest wykonanie projektu elewacji. O pomyśle, jak fasada miałaby wyglądać, zarządcy nic nie wiadomo.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.