Mur przy starym cmentarzu woła już o pomstę do nieba

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Knitter
Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Mur przy starym cmentarzu woła już o pomstę do nieba

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

- Jestem za wykonaniem ogrodzenia cmentarza ofiar terroru, ale co z ostatnim historycznym płotem przy cmentarzu parafialnym - pyta Bogdan Kuffel.

Na kolejnej sesji radni zdecydują o przekazaniu 16 tys. zł na remont ogrodzenia cmentarza ofiar terroru. Kuffel nie ma nic przeciwko, jest za, ale pyta, czy nie warto pomyśleć o kolejnym murze cmentarnym, który jest w złym stanie.

Bogdan Kuffel jest historykiem. Jednak nie tylko on widzi, że historyczny płot przy starym cmentarzu jest w opłakanym stanie. Nadal ma jednak wartość historyczną. - Jest w nim zachowana w niezłym stanie brama i furtka z niezłą kowalską robotą. Płot znajduje się tuż przy przelotowej ulicy Kościerskiej i jest na widoku. Może nie w tym roku, ale może w przyszłym warto poszukać środków na remont - apeluje Bogdan Kuffel.

Płot, który jest częścią cmentarza, należy do parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Kuffel chce jednak wspomóc proboszcza i parafię, gdyż jego zdaniem mają oni swoje problemy chociażby z basztą kościelną . - A stan tego muru uwłacza pochowanym - dodaje Kuffel i apeluje, by płot ten nie podzielił za chwilę losu innych podobnych w mieście, które już zniknęły z krajobrazu, m.in. sprzed II LO czy z ulicy Wysokiej.

Wracając do wspomnianej baszty kościelnej, radny Kuffel uważa, że miasto również powinno pomyśleć o przejęciu jej lub zajęciu się tym miejscem.

- Baszta kościelna niedługo się rozleci. Co prawda jest teraz dobrze zabezpieczona, ale nie może umknąć naszej uwadze. Mówię o tym w kwestii planów miasta na rewitalizację fosy i pomysłów m.in. na ścieżkę edukacyjną, która ma tędy przechodzić - dodaje Kuffel.

Będąc już w tym klimacie, radny Kuffel wspomniał jeszcze o jednej kłopotliwej baszcie, a mianowicie przy stadionie Chojniczanki. - Rozbierzmy ją albo porozmawiajmy z jej właścicielem, bo ona straszy przyjeżdżających ludzi na mecze pierwszej ligi- dodaje radny.

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.