Marek Weckwerth

Mroczna historia odkryta przy S5

Prace archeologiczne na budowie drogi ekspresowej nr 5 w okolicach Żołędowa. To na tym odcinku odkryto szczątki żołnierzy radzieckich i niemieckich. Fot. GDDKiA Prace archeologiczne na budowie drogi ekspresowej nr 5 w okolicach Żołędowa. To na tym odcinku odkryto szczątki żołnierzy radzieckich i niemieckich.
Marek Weckwerth

W grobie w Żołędowie znajdowały się zwłoki żołnierza przywiązane drutem kolczastym do drzwi.

To szczątki żołnierza niemieckiego. Trafili na nie archeolodzy pracujący przy drodze ekspresowej nr 5. Jej fragment na wysokości Żołędowa będzie północno-zachodnią obwodnicą Bydgoszczy. Archeolodzy zainteresowali się pomnikiem, który postawiono w latach 70. XX wieku ku pamięci dwóch jeńców radzieckich rozstrzelanych przez Niemców w czasie II wojny światowej (1941 r.).

Tego nikt nie wiedział

- W trakcie prowadzonych prac okazało się jednak, że pod grobami radzieckim znajdują się jeszcze kolejne, nieudokumentowane pochówki - mówi Tomasz Okoński, rzecznik prasowy oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy.

O innych odkryciach przy budowie drogi S5 czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.