Małgorzata Stempinska

Można wypowiedzieć umowę kredytu konsumenckiego. Trzeba pilnować terminu!

zdjęcie ilustracyjne Fot. pixabay zdjęcie ilustracyjne
Małgorzata Stempinska

Zaciągnąłeś kredyt konsumencki i się rozmyśliłeś? Możesz wypowiedzieć umowę. Masz na to 14 dni podobnie jak przy rozwiązywaniu umów zawartych na odległość, np. zakupów podczas prezentacji.

Zadzwoniła do nas Czytelniczka.

- Potrzebowałam 20 tysięcy złotych na remont. Syn nie mógł mi pożyczyć, więc 16 sierpnia tego roku zaciągnęłam kredyt konsumencki w banku. Podpisałam umowę na trzy lata, by mieć miesięczną ratę, którą udźwignę. Kilka dni temu syn oznajmił mi, że jednak będzie w stanie mi pożyczyć te pieniądze. Śmiał się, że procentów nie weźmie. Ucieszyłam się, bo bankowi nadpłaciłabym przez te trzy lata ponad 2 tysiące złotych, co dla mnie jest dużą kwotą. W tej sytuacji chciałabym wypowiedzieć umowę w banku. Czy mogę? Jeśli tak, to ile mam czasu i czy poniosę jakieś konsekwencje? - pyta pani Teresa z pow. radziejowskiego.

Czy można wypowiedzieć umowę kredytu konsumenckiego?

Marta Obroślak, specjalistka w Biurze Rzecznika Finansowego, wyjaśnia, że konsument, który zawarł umowę, może od niej odstąpić w terminie 14 dni bez konieczności podawania przyczyny. Zgodnie z ustawą, chodzi o dni kalendarzowe. Zatem w przypadku Czytelniczki „Pomorskiej” ostatnim dniem na odstąpienie od umowy będzie poniedziałek, 30 sierpnia. W przypadku wysyłki pocztą decyduje data stempla pocztowego.

We wspomnianym terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy konsument powinien złożyć kredytodawcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy kredytu.

- Do umowy kredytu konsumenckiego, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinien być załączony wzór odstąpienia od umowy. Konsument może skorzystać z udostępnionego wzoru, w którym znajdują się dane kredytodawcy - mówi Marta Obroślak.

Jak dodaje, termin 14 dni na złożenie oświadczenia jest zachowany, jeśli konsument przed jego upływem złoży pod wskazany przez kredytodawcę (lub pośrednika kredytowego) adres oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Termin jest zachowany również w sytuacji, jeśli przed jego upływem kredytobiorca wyśle oświadczenie za pośrednictwem poczty.

Jakie są opłaty za wypowiedzenie umowy kredytu konsumenckiego?

Złożenie przez kredytobiorcę oświadczenia o odstąpieniu od umowy skutkuje obowiązkiem zwrotu całości kwoty udzielonego kredytu oraz uiszczenia wszystkich odsetek naliczonych w okresie, kiedy to kredytobiorca korzystał ze środków pochodzących z kredytu (od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty kredytu).

- Kredytobiorca ma 30 dni od dnia złożenia oświadczenia na wykonanie tych obowiązków. Kredytodawca może również domagać się od kredytobiorcy zwrotu niektórych poniesionych kosztów, takich jak chociażby opłaty notarialne - podsumowuje Marta Obroślak.

Ile czasu na odstąpienie od umowy zawartej na odległość?

Przypomnijmy, że 14-dniowy termin na odstąpienie od umowy obowiązuje również w przypadku umów zawartych na odległość, czyli np. zakupów podczas prezentacji albo przez internet. W tych przypadkach także nie musimy podawać przyczyny naszej decyzji. Jeśli sprzedawca nie poinformuje nas o prawie do odstąpienia od umowy, możemy to zrobić w ciągu 12 miesięcy od dnia, w którym dowiemy się o tej możliwości.

Małgorzata Stempinska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.