Marta Siwicka

Można uzyskać wsparcie i ciekawie spędzić czas

Na toruńskiej starówce istnieje wyjątkowy punkt. Każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie, poczuje się wyjątkowo. Fot. Joanna Ziółkowska Na toruńskiej starówce istnieje wyjątkowy punkt. Każdy znajdzie tutaj miejsce dla siebie, poczuje się wyjątkowo.
Marta Siwicka

To przestrzeń dedykowana specjalnie dla rodzin wielodzietnych i seniorów. Przy ul. Kopernika 22 w Toruniu można uzyskać wsparcie i ciekawie spędzić czas.

Kamienica Inicjatyw działająca przy ul. Kopernika 22 w Toruniu to miejsce, gdzie mogą uzyskać pomoc oraz przyjemnie spędzić czas.

Projekt ten realizowany jest przez Fundację Archipelag Inicjatyw oraz Fundację Nadzieja dla Rodzin i odpowiada na potrzeby mieszkańców Torunia.

- Widzieliśmy zapotrzebowanie, by aktywizować seniorów i rodziny wielodzietne - wyjaśnia Maciej Zieliński, współorganizator Kamienicy Inicjatyw. - Dostrzegliśmy też dużą wartość w łączeniu pokoleń.

- Ważne by seniorów nie wyjmować z ich środowiska. Obecnie często są aktywizowani osobno, we własnym gronie, bez rodziny - dodaje. Na Kopernika mogą spotykać się między innymi na kawiarenkach senioralnych, czyli tematycznych panelach dyskusyjnych.

Zresztą różnorodnych zajęć w Kamienicy Inicjatyw nie brakuje. Codziennie odbywają się lekcje angielskiego, zaś raz w tygodniu nauka gry na gitarze. Co miesiąc organizowane są również zajęcia z zakresu kultury i rekreacji czy warsztaty rękodzieła. Kamienica raz w miesiącu oferuje też poradnictwo prawne, a ponadto działa w niej poradnia rodzinna, czyli indywidualne spotkania z psychoterapeutą.

- Jednym z ciekawszych projektów jest działanie „Zakochani w rodzinie” - mówi Zieliński. - Rodzice wielodzietni są szczególnie zabiegani i mają mało czasu dla siebie, więc wręczamy im bony do restauracji, a my w tym czasie zajmujemy się dziećmi. To bardzo ważne, by wielodzietnych wspierać nieodpłatną ofertą.

- Stawiamy również na sport i rekreację. Udało nam się wejść w partnerstwo z lokalnymi drużynami i wychodzimy między innymi na mecze koszykówki Twardych Pierników oraz siatkarek z Giacomini Budowlanych - zachęca Zieliński.

Kamienica daje ponadto możliwość skorzystania z tak zwanego banku czasu. - Oferowane są w nim usługi, za które płaci się nie pieniędzmi ale czasem - wyjaśnia Maciej Zieliński.

Seniorzy proponują na przykład korepetycje w zamian za drobną pomoc w domu.

- To szczególnie istotne, by osoby starsze miały przestrzeń do spotkań z innymi, ponieważ często są to ludzie bardzo samotni - mówi Zieliński. - U nas starsi i młodsi mogą poznawać się bez stereotypów. Seniorzy czerpią wielką frajdę ze wspólnych warsztatów, może nawet jeszcze większą niż dzieci. Ostatnio wszyscy świetnie się bawili na wspólnym robieniu mydła.

- W planach na najbliższą przyszłość mamy renowację podwórka i organizowanie tam koncertów - dodaje Zieliński. - Aby się to udało, liczymy na głosy na nasz projekt „Muzyczne podwórko”, który złożyliśmy do budżetu partycypacyjnego.

Aby móc skorzystać z oferty Kamienicy Inicjatyw rodziny wielodzietne są zobowiązane posiadać Toruńską Kartę Dużej Rodziny, natomiast seniorzy muszą mieć ukończone co najmniej 65 lat.

Informacje na temat działań można uzyskać bezpośrednio w Kamienicy Inicjatyw. Od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 działa tam Punkt Informacyjny. Ponadto wszelkie aktualności będą zamieszczane na stronie www.kamienica-inicjatyw.pl oraz na fanpage @KamienicaInicjatyw na Facebooku.

Marta Siwicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.