Monika Krężel

Można głosować na Europejskie Drzewo Roku

Można głosować na Europejskie Drzewo Roku               Fot. Archiwum Klubu GAJA
Monika Krężel

Przez cały luty każdy z nas będzie mógł zdecydować, które drzewo otrzyma tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2021. W tym roku Polskę reprezentuje zwyciężczyni 10. edycji organizowanego przez Klub Gaja konkursu Drzewo Roku.

Lipa św. Jana Nepomucena w woj. podkarpackim rywalizuje w gronie 14. europejskich drzew, a o zwycięstwie przesądzą głosy internautów.

„Lipa św. Jana Nepomucena rośnie na skraju wsi Dulcza Wielka w gminie Radomyśl Wielki, w sąsiedztwie pól. Od 150 lat nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Nazywana przez okolicznych mieszkańców „wiejską dobrodziejką”, dawała pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. W 2020 roku uzyskała tytuł Drzewa Roku w konkursie Klubu Gaja, uzyskując ponad 15 tysięcy głosów internautów” - czytamy na stronie Klubu Gaja.

- Ten wspaniały konkurs uczy nie tylko szacunku do drzew. W tych historiach zapisane są często losy społeczności i wielu pokoleń. Dowiadujemy się z nich o tym, jak ważne są drzewa dla naszych losów i ile emocji wiążemy z przyrodą. Głosując, nie zapominajmy, że żyjemy dzięki cudowności przyrody, która karmi nas i wspomaga w swojej nieustającej cykliczności - podkreśla Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Głosy można oddawać na https://www.treeoftheyear.org/PL.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.