Może odkręcą kurek z gazem pod Obrowem

Czytaj dalej
Fot. Archiwum UG
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Może odkręcą kurek z gazem pod Obrowem

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Delegacja z regionu razem z posłem była z wizytą w Orlenie

Członek zarządu powiatu tucholskiego Jerzy Kowalik i wójt gminy Kęsowo Radosław Januszewski uczestniczyli w spotkaniu z prezesem Orlen Upstream Wiesławem Prugarem i dyrektorem Piotrem Kenarem, które dotyczyło przyszłych planów inwestycyjnych firmy na koncesji w gminie Kęsowo.

Orlen Upstream prowadzi poszukiwania, rozpoznaje i eksploatuje złoża gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce i na świecie. Od nowego roku właśnie oni nabyli udziały spółki amerykańskiej Fx Energy, która do końca zeszłego roku prowadziła prace poszukiwawcze gazu ziemnego oraz przygotowywała dokumentację projektową dla przyszłych inwestycji, między innymi w obszarze koncesji Chojnice-Wilcze w rejonie Kęsowa.

- Zabiegałem o to spotkanie od trzech miesięcy - mówi Radosław Januszewski. - Niełatwo było się spotkać z prezesem firmy, ale udało się. Ważne jest, aby się poznać, bo wiadomo, że będziemy w przyszłości współpracować. Jeśli się z kimś pozna, inaczej rozmawia się przez telefon i zupełnie inaczej wyglądają kontakty.

Delegacja samorządowców była w Warszawie, przy ul. Prostej, tam jest siedziba Orlenu, ale już wiadomo, że następna wizyta będzie w Kęsowie. - Nie padły konkrety. Prezes Wiesław Prugar od razu zaznaczył, że to za krótki czas, żeby powiedzieć coś bliżej. My jednak mamy nadzieję, że prace, które rozpoczęła poprzednia firma na odwiertach Tuchola K3 i K4 w Sicinach i pod Obrowem będą kontynuowane - zaznacza Januszewski.

Jak dodaje wójt, specjaliści przyglądają się tym inwestycjom, przeliczają i robią biznesplan. - Firma ma doświadczenie. Prowadzi inwestycje w całym kraju i na świecie. Prowadzą prace w Unisławiu, to niedaleko nas. Fachowcy przeanalizują inwestycje w naszej gminie pod kątem opłacalności i zapadną decyzje - dodaje.

- Na pewna nie będą dokładać, te odwierty muszą zarabiać. Zobaczymy, liczymy, że współpraca będzie owocna.

Decyzje nowego inwestora w zakresie dalszych inwestycji na tym obszarze zapadną w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. eięcej - dodaje wójt.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.