Most nad Kanałem Bydgoskim został otwarty

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Mateusz Mazur

Most nad Kanałem Bydgoskim został otwarty

Mateusz Mazur

Przeprawa nad Kanałem Bydgoskim została otwarta dla ruchu.

Mieszkańcy mogą już odetchnąć z ulgą. Na początku tego miesiąca otwarty został most, który przez rok powstawał nad Kanałem Bydgoskim. Tym samym powoli kończy się koszmar kierowców, którzy musieli podróżować przez Węzeł Zachodni.

Jeszcze w listopadzie na obiekcie trwały ostatnie prace. Na moście przeprowadzono próby obciążeniowe, które wypadły pozytywnie. Później drogowcy musieli przesłać wszystkie niezbędne dokumenty do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Po naniesieniu kilku poprawek decyzja inspektoratu była pozytywna, więc już nic nie stało na przeszkodzie, by z przeprawy mogły zacząć korzystać kierowcy i transport publiczny.

- Na rozbudowie Węzła Zachodniego skorzystali nie tylko kierowcy, ale również pasażerowie komunikacji miejskiej - zauważa Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. - Zostały wybudowane nowe przystanki, które są wyposażone w elektroniczne tablice informacji pasażerskiej. Węzeł został wpięty do Inteligentnych Systemów Transportowych. Oznacza to, że od tej chwili częstotliwość zmiany świateł sygnalizacji, będzie dostosowana na panującego w danej chwili natężenia ruchu - wyjaśnia rzecznik.

Drogowcy musieli też wymienić wszystkie sygnalizatory świetlne wokół ronda generała Maczka. Są one teraz bardziej energooszczędne i mające intensywniejsze światło przy większych promieniach słonecznych.

Pomimo oddania do użytku nowego mostu to jeszcze nie koniec prac na węźle. Dalej prowadzone będą roboty wokół ronda. Dopiero gdy się zakończą możliwe będzie ponowne włączenie sygnalizacji świetlnej. - Do wykonania pozostały drobne prace drogowe, które nie powinny już przysporzyć kierowcom wielu kłopotów. Będą one polegały najwyżej na zwężeniu jednego pasa ruchu i potrwają ok. dwa tygodnie - tłumaczy Kosiedowski.

Dzięki całej inwestycji kierowcy z Osowej Góry i jadący ulicą nad Torem mogą wjechać szybko pod modernizowany wcześniej wiadukt kolejowy i kierować się w stronę centrum. Budowa mostu nad Kanałem Bydgoskim kosztowała ok. 20 milionów złotych.

To jednak jest dopiero wstęp do jeszcze poważniejszej inwestycji, która planowana jest w tym rejonie miasta. Chodzi oczywiście o rozbudowę ulicy Grunwaldzkiej. Powstanie nowa jezdnia, a na jednym z pasów utworzony zostanie bus-pas dla komunikacji miejskiej.

- Rozbudowa Grunwaldzkiej pozwoli wygodnie połączyć Bydgoszcz z trasą ekspresową S5 - zapowiada rzecznik drogowców.

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.