Monity to mało, droga ma spełniać warunki

Czytaj dalej
Fot. Fiona Beltrame
Monika Smól

Monity to mało, droga ma spełniać warunki

Monika Smól

Nie będzie sygnalizacji na skrzyżowaniu DK91 z ul. Nad Groblą.

- Kiedy doczekamy się remontu Drogi Krajowej 91 na odcinku od obwodnicy południowej Chełmna do mostu? - pyta Czytelnik. Burmistrz twierdzi, że nie należy spodziewać się go w najbliższym czasie. A w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowy i Autostrad zapewniają, że chcieliby go zrobić, ale czekają na informacje dotyczące ich przyszłorocznego budżetu.

Chełmnianin chce, by cały odcinek DK91 w sąsiedztwie naszego miasta był bezpieczny.

- Interesuje mnie także kiedy pojawi się sygnalizacja świetlna i bezpieczne przejście dla pieszych na skrzyżowaniu z ulicą Nad Groblą? - docieka Czytelnik. - Czy władze miasta lub powiatu prowadzą w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami GDDKiA w Bydgoszczy?

Modernizują etapami

Burmistrz podkreśla, że takie rozmowy prowadził. - W ubiegłym roku - mówi Mariusz Kędzierski. - Skończyło się wtedy na decyzji o przebudowie skrzyżowania „91” z ulicą Łunawską. To było dla nas priorytetowe, o to apelowało wielu mieszkańców od dawna. Z tego, co wynikało z ustaleń, nie ma planów modernizacji pierwszego wjazdu do Chełmna od strony Świecia. Drogowcy nie planowali również przebudowy tego odcinka. Nie mogę powiedzieć, że remontu nie będzie, ale jeśli nawet - to na pewno nie wkrótce. To jeszcze trochę potrwa.

Burmistrz zaznacza, że GDDKiA zainwestowała dużo pieniędzy w przebudowę skrzyżowania drogi krajowej z ul. Łunawską.

- Kosztowało to ich ponad dwa miliony złotych - dodaje. - Za jakiś czas wrócimy do tematu. Trzeba ich trochę zrozumieć, nie mogą zaangażować nieograniczonej ilości pieniędzy w ten odcinek. Skrzyżowanie z Łunaw-ską było najbardziej niebezpieczne, zostało zrobione. Z kolei to z Szosą Grudziądzką jeszcze wcześniej zyskało sygnalizację świetlną. Dwa z trzech skrzyżowań zostały więc zadbane.

Przebudowy skrzyżowania nie planują

Rzecznik prasowy GDDKiA twierdzi, że mają w planach modernizację drogi krajowej na wysokości Chełmna, ale nie zamierzają przebudowywać skrzyżowania z ul. Nad Groblą.

- Wiemy, że odcinek ten wymaga remontu, jednak za wcześnie jest na to, aby mówić o konkretach, podawać daty czy harmonogram robót - mówi Tomasz Okoński.

- Nie wiemy, jakie inwestycje będą realizowane w 2016 roku. O tym będzie można rozmawiać na początku przyszłego roku, wszystko zależy od naszego budżetu. Chcielibyśmy, by ten odcinek został odremontowany. Jeżeli chodzi natomiast o skrzyżowanie drogi krajowej nr 91 z ulicą Nad Groblą to nie planujemy tej inwestycji realizować. Nie dotarły do nas monity, aby to robić. Nikt nie wystąpił oficjalnie w tej sprawie. Może były prowadzone jakieś rozmowy, ale zakulisowe.

Tomasz Okoński podkreśla, że sygnalizacji świetlnych nie montuje się na życzenie.

- Muszą zostać spełnione pewne warunki: miejsce szczególnie niebezpieczne, problem z włączaniem się do ruchu z dróg podporządkowanych, zwalnianie ruchu - zaznacza Okoński. - Gdybyśmy wszędzie, gdzie ktoś chce, montowali sygnalizację świetlną, to drogą tranzytową jechałoby się bardzo wolno. Muszą być uzasadnione powody.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.