Opr. (D)

Modna aranżacja ścian w naturalnym stylu eko

Modna aranżacja ścian w naturalnym stylu eko Fot. Freeimages.com
Opr. (D)

Styl eko święci triumfy wśród miłośników prostych i efektownych aranżacji. Nie tylko ze względu na popularyzację ekologicznego stylu życia.

Ekologiczny styl życia to również dbałość o wnętrza, które za sprawą trafnie dobranych materiałów i elementów dekoracyjnych staną się komfortowe i bardziej przyjazne.

Eko-projektowanie

Kluczem do stworzenia efektownej aranżacji w stylu eko jest skomponowanie ze sobą naturalnych materiałów z delikatną i neutralną paletą barw.

Chętnie wykorzystywanym patentem jest harmonijne zestawienie drewna z eksponującymi zewnętrzną roślinność przeszkleniami. Zabieg ten pozwoli nam wprowadzić do domu dużo światła, a zarazem stworzy wystrój wprost zainspirowany naturą. Co ciekawe, drewno we wnętrzach wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców, m.in. dzięki emitowaniu ujemnych jonów oraz neutralizowaniu niektórych toksycznych substancji. Drewno posiada także naturalne właściwości regulowania wilgotności powietrza, a także umożliwia kreowanie przytulnej i ciepłej atmosfery.

Istotnym aspektem wnętrz eko jest też naturalne światło. W sytuacji, gdy nasz dom nie ma dużych okien, powinniśmy zrezygnować ze zbyt ciężkich rolet, firan i zasłon lub też zastąpić je lżejszymi odpowiednikami, pozwalającymi swobodnie przenikać promieniom słonecznym. Zabiegiem optycznie powiększającym okno jest pomalowanie framug na biało.

Przepis na eko wnętrze

W kwestii wykończenia wewnętrznych ścian domu inspiracją dla miłośników ekologii mogą być farby odznaczające się małą zawartością lotnych związków organicznych.

Kupując farbę do wnętrz, zwracamy uwagę na jej kolor, ale nabywamy produkty, które, choć zgodnie z dyrektywą UE, zawierają maksymalnie 30 g lotnych związków organicznych (LZO) w litrze, nie są w pełni bezpieczne dla środowiska.

Ponadczasowym rozwiązaniem jest biel, która pasuje do każdej aranżacji oraz do każdego stylu architektonicznego.

Jednak wnętrze eko nie powinno się obawiać kolorów. Ważne jest, by odznaczały się one neutralnym odcieniem, który naśladować będzie łagodną paletę barw obecnych w naturze.

Naturalny detal

Warto właściwie dobrać elementy dekoracyjne i aranżacyjne.

Do grona najbardziej pożądanych materiałów należą tkaniny, jak len, surowe płótno, niebarwiona bawełna, a także surowce, do których zaliczyć można wiklinę, bambus, rattan, drewno, niepoddane obróbce kamienie oraz łupane fragmenty skał. Wnętrze eko nie powinno niemniej nawiązywać do natury jedynie poprzez swój wygląd. Równie ważne jest wykorzystanie przedmiotów oraz materiałów, które zostały wyprodukowane w zgodzie z poszanowaniem ekosystemu.


Ramka na pamiątki z wakacji - zrób to sam (źródło: Dzień Dobry TVN/x-news)

Autor: Opr. (D)

Opr. (D)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.