Mniejsze działki będą sprzedane. Także dzierżawcy

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Lucyna Talaśka-Klich

Mniejsze działki będą sprzedane. Także dzierżawcy

Lucyna Talaśka-Klich

Zmiany dot.obrotu ziemią rolną budzą sporo kontrowersji. Np. zapisy mówiące o możliwości kupowania gruntów przez kościoły i związki wyznaniowe.

- Dlaczego od końca kwietnia kościoły oraz związki wyznaniowe będą traktowane wyjątkowo i państwo pozwoli im kupować państwową ziemię?! - denerwuje się rolnik z ok. Chełmna. - Przecież rolnicy na nią czekają, którzy chcą powiększać gospodarstwa.

Chodzi m.in. o ustawę o wstrzymaniu sprzedaży państwowych nieruchomości.

Adam Koc z bydgoskiego oddziału ANR wyjaśnia: - Nieruchomości rolne z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa o powierzchni do 2 ha będą mogły być sprzedawane tak jak dotychczas. Ustawodawca w projekcie nie wskazuje komu tego typu nieruchomości mogą być sprzedane. Na przykład działkę rolną o powierzchni 1,6 ha będzie mógł kupić jej dzierżawca, jeżeli dzierżawa będzie trwała ponad 3 lata. A jeżeli działka jest wolna (niezagospodarowana) zostanie wystawiona do sprzedaży w przetargu nieograniczonym publicznym. Jeżeli miejscowi rolnicy, mimo niewielkiej powierzchni, zgłoszą potrzebę zorganizowania przetargu ograniczonego to agencja taki przetarg zorganizuje.

Adam Koc dodaje, że bydgoski oddział ANR „nie prowadzi sprzedaży żadnej nieruchomości rolnej na rzecz Kościoła Katolickiego lub innych związków wyznaniowych”.

Wcześniej kościoły występowały o zwrot nieruchomości rolnych w Kujawsko-Pomorskiem. „Do Oddziału Terenowego w Bydgoszczy o zwrot występował Kościół Katolicki oraz Kościół Ewangelicki. W latach 1992-2016 zwrócono ww. wnioskodawcom 14,9 tys. ha. (Kościół Ewangelicki - 80 ha)” - wyjaśnia ANR.

Najprawdopodobniej to jeszcze nie koniec roszczeń.

- Obecnie trwają postępowania, które toczą się przed sądami różnego szczebla, dotyczą łącznie około 400 hektarów - dodaje Koc. - Stroną postępowań jest Kościół Katolicki.

Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.