Młodzież z Nowego w ramach wymiany pojechała do Niemiec

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Opracował Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Młodzież z Nowego w ramach wymiany pojechała do Niemiec

Opracował Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Czternastu uczniów z ZSP wzięło udział w wymianie młodzieży w niemieckim Dießen am Ammerse. To kolejny krok Nowego za granicą.

Pół roku temu ekipa samorządowców i strażaków odwiedziła niemieckich kolegów. Teraz przyszedł czas na młodzież, która do Niemiec wyjechała na ponad tydzień pod opieką Anny Dowhań i Piotra Lewandowskiego.

Wcześniej niemieccy nastolatkowie odwiedzili Nowe, teraz przyszedł czas na rewizytę. Nowianie zostali zakwaterowani w domach swoich rówieśników, dzięki czemu mieli żywy kontakt z kulturą sąsiadów zza Odry.

- Już drugiego dnia młodzież wspólnie wybrała się do Monachium, gdzie miała okazję zwiedzić miasto, zaś szczególną atrakcją (zwłaszcza dla męskiej części grupy) była wizyta w BMW-Museum - wspominają organizatorzy.

Podczas kolejnych dni uczniowie obu szkół podziwiali okolice Bawarii (m.in. zamek Neuschwanstein ), odwiedzili lokalne miejsca pracy i nauki (Webasto, Achselschwang), spotkali się w ratuszu z burmistrzem gminy Dießen Herbertem Kirschem.

W szkole dyskutowali między innymi w ramach projektu na temat wzajemnych stereotypów polsko-niemieckich oraz sytuacji uchodźców w obu krajach. Efektem dyskusji była wystawa prac wykonanych w grupach mieszanych.

- Jednak najważniejszym celem było wzajemne poznanie się i integracja młodzieży z obu szkół, co zaowocowało nawiązaniem nowych przyjaźni i nadzieją na kontynuowanie miłej współpracy w następnych latach - podsumowują uczniowie.

Opracował Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.