Młodzież z „Czwórki” wie, jak współpracować z Europą

Czytaj dalej
Fot. Gimnazjum nr 4
Oprac. (AB)redakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Młodzież z „Czwórki” wie, jak współpracować z Europą

Oprac. (AB)redakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Od lat uczniowie Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Inowrocławiu mają szansę na zawieranie nowych znajomości z młodymi ludźmi z całej Europy.

Bez kompleksów reprezentują nasz kraj, region i miasto podczas kontaktów w ramach projektów europejskich.

- Uczniowie nie tylko doskonalą umiejętności językowe, ale przede wszystkim uczą się pracować w międzynarodowej grupie, poznając inne kultury i zwyczaje - mówi Katarzyna Sopolińska, nauczycielka „Czwórki” odpowiedzialna za projekty europejskie. W 2005 r. miała miejsce pierwsza wymiana uczniów z rówieśnikami z Niemiec. Początkowo była to szkoła z Bad Oeynhausen, a następnie z Scharnebeck. Od tej pory nastolatki spotykają się co roku.

Widząc zaangażowanie uczestników w realizacji międzynarodowych projektów i towarzyszący temu wszechstronny rozwój uczniów dyrektor gimnazjum Rafał Pierzchalski zachęcał nauczycieli do realizacji wszelkich międzynarodowych projektów i inicjatyw. Nauczyciele zaangażowali się w realizację projektów eTwinning , a kolejnym etapem było wdrażanie projektów Erasmus Plus KA2, w których uczestniczą głównie uczniowie oddziałów dwujęzycznych. Gimnazjum znalazło się w nielicznym gronie polskich szkół, które jednocześnie realizują dwa tego typu projekty.

Pierwszy - The European Identity through Art, realizowany jest z 5. krajami Unii Europejskiej: Portugalią, Grecją, Włochami, Francją i Czechami. Uczniowie przez dwa lata pracują wspólnie zgłębiając tajniki sztuki i stylów w architekturze. Mieli okazję poznać zwyczaje swoich rówieśników podczas pobytu w ich domach, a także zwiedzić najważniejsze europejskie muzea.

W drugim projekcie swój czas gimnazjaliści poświęcają na poznanie problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska i starają się wypracować skuteczne sposoby jego ochrony - informuje Katarzyna Sopolińska. W tym 3-letnim projekcie gimnazjum pracuje z 6. krajami UE: Czechami, Rumunią, Francją, Szwecją, Turcją i Hiszpanią. Pod koniec maja nauczyciele i uczniowie z krajów partnerskich będą gościć w Inowrocławiu pracując wspólnie nad problematyką różnorodności biologicznej. Otwartość na takie działania rodziców i zapał młodzieży zrodziła współpracę z hiszpańską szkołą w kraju Basków. Do tej pory odbyła się jedna wymiana, ale już w październiku uczniowie zobaczą się znowu.

Nie tylko w granicach Europy zamyka się współpraca gimnazjum . Od dwóch lat szkoła uczestniczy w projekcie Postcrossing, gdzie uczniowie otrzymują z różnych zakątków świata kartki pocztowe zawierające informacje o historii danego kraju, sławnych ludziach i ciekawych miejscach. Gimnazjaliści rewanżują się tym samym, jednocześnie ćwicząc angielski.

- Można śmiało powiedzieć, że uczniowie Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi otwierają wszystkie drzwi do europejskiej współpracy, z pewnością pomoże im to w kształtowaniu otwartości na inne kultury, a w przyszłości w znalezieniu pracy - podkreśla Katarzyna Sopolińska.

Oprac. (AB)

Oprac. (AB)redakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.