Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Młodzież robi takie błędy, o których nie śniło się nawet filozofom

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Marek Zaradniak

Młodzież robi takie błędy, o których nie śniło się nawet filozofom

Marek Zaradniak

Z Błażejem Kusztelskim współautorem „Najnowszego słownika ortograficznego” o języku współczesnej młodzieży rozmawia Marek Zaradniak.

Słownik ortograficzny ma w tytule słowo „najnowszy”. Czy to tylko chwyt reklamowy, czy też coś się zmieniło w języku polskim, że trzeba było wydać taki właśnie słownik?
Słowo „najnowszy” odnosi się z jednej strony do nowych wyrazów, które znalazły się w naszym opracowaniu, a których dotąd w szkolnych słownikach nie było, a z drugiej strony do zmodyfikowanej, wzbogaconej i uatrakcyjnionej formy naszej publikacji. Słownik szkolny z samymi hasłami byłby dla uczniów szkoły podstawowej nieciekawy, dlatego tak duży nacisk położyliśmy także na jego kształt wizualny, graficzno-ilustratorski, który przyciąga uwagę, sprawia, że dziecko w wieku szkolnym chce do niego zaglądać, wertować go, kojarzyć ilustracje i różne znaki graficzne z trudnymi wyrazami. Bo słownik ortograficzny musi być dla młodych użytkowników atrakcyjny, aby skutecznie zachęcać do częstego korzystania z niego, choćby nawet do oglądania obrazków, ponieważ przy okazji uczeń mimowolnie zapamiętuje pisownię trudnych wyrazów, które towarzyszą ilustracjom.

Czym różni się ten słownik od poprzednich?
Udało nam się wzbogacić go o sporą liczba haseł słownikowych, zwłaszcza tych nowych, które zadomowiły się w naszym języku. Opisaliśmy tzw. modne wyrazy używane przez młodzież, a z którymi starsze pokolenie ma problem, bo ich po prostu nie rozumie. Słownik nie tylko wskazuje, jak się pisze dany wyraz, ale jak się go odmienia, ale także - jako jedyny słownik szkolny - wyjaśnia pisownię bardzo wielu haseł za pomocą wskazania zasady wymiany, którą uczeń łatwo może się posłużyć przy pisaniu. Ponadto zawiera główne zasady pisowni i w prosty sposób je tłumaczy. Na wielu stronach przypomina regułki ortograficzne, a wszystkie trudności ortograficzne zaznacza kolorem. Pojawia się też wielokrotnie znak zakazu z „byczkiem”, ostrzegający przed błędem ortograficznym obok szczególnie trudnych wyrazów. Uzupełnieniem są między innymi słowniczki trudnych nazw geograficznych, mieszkańców krajów, imion i słów modnych. W słowniku znalazło się też około 500 ilustracji.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.